scorecardresearch.com Bekir Berk - (Hakkın Yılmaz ve Sarsılmaz Müdafii) ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bekir Berk - (Hakkın Yılmaz ve Sarsılmaz Müdafii)

Bekir Berk - (Hakkın Yılmaz ve Sarsılmaz Müdafii)

Yazar : Necmettin Şahiner

Sayfa Sayısı : 264

Yayınevi : ŞAHDAMAR YAYINLARI

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tarihte inancını, azmini ve ümidini koruyabilmiş yüksek mefkûreli, uzun soluklu, yaşamasını yaşatmaya bağlamış ve maddi-manevi hislerinden fedakârlıkta bulunabilmiş kahramanlar vardır. Davaları uğruna her türlü çileye katlanabilmiş bu kahramanlardan biri de Bediüzzaman Said Nursi''nin Avukatı olarak tanıdığımız Bekir Berk''tir. 

Necmeddin Şahiner kaleme aldığı kitabında, İman ve Kur''ân hizmetinin cesur, cömert, gönüllü hizmet ve dava eri Bekir Berk''in hayatından bazı kesitler aktarıyor okuyucuya. 

1926''da Ordu''nun Uzunisa nahiyesinin Delikkaya köyünde doğan Bekir Berk, 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi''nden mezun oldu. İstanbul Barosu''nda başladığı avukatlığa 20 yıl devam etti. Hukukun ihlâl edildiği bir dönemde hukukun üstünlüğünü, din ve vicdan hürriyetini savundu. Üstad''ın "Seni bana Allah gönderdi" iltifatına mazhar olan Bekir Berk, 1943''ten 1960 Şubat''ına kadar Bediüzzaman''ın avukatlığını yaptı. Hayatı boyunca Hakk''ın ve haklının yanında yer alan, Risale-i Nur''u ve Nur talebelerini savunmak için Anadolu''yu karış karış dolaşan Berk, 14 Haziran 1992''nin Kurban Bayramı gününde Hakk''ın rahmetine kavuştu. Zübeyr Gündüzalp, Tahiri Mutlu ve Mustafa Polat gibi dostlarının da medfun bulunduğu Eyüp Sultan Kabristanı''na defnedildi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963