scorecardresearch.com ABİDİN ÖZGÜNAY ve Tüm Sanatçı & Yazar Biyografileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
ABİDİN ÖZGÜNAY

ABİDİN ÖZGÜNAY

Yazar : Ayhan Aydın

Sayfa Sayısı : 72

Yayınevi : HORASAN YAYINEVİ

Tür : Sanatçı & Yazar Biyografileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Alevî camianın önde gelen isimlerinden olan Abidin Özgünay (1934-2005) özellikle Cem dergisinin kurucusu olması yönüyle yayıncı kimliğiyle tanınır. Ayhan Aydın’ın Abidin Özgünay’la yapmış olduğu iki büyük söyleşiden oluşan eser, onun sadece yayıncı kimliğiyle değil, bir düşünür, bir fikir adamı olarak bilinmeyen yönlerine ışık düşürüyor. Eserde, Abidin Özgünay’ın bütün bir İslam tarihini, düşünce geleneklerini, Batı ve Doğu Alevîliğinin kaynaklarını bir potada eriterek güçlü bir ifade yeteneğiyle Alevîlik ve Bektâşîliğe getirdiği özgün bakışlar onun bir fikir adamı olarak portresini sunuyor bizlere. Çalışmada Alevîlik ve Bektâşîliğin fikri temelleri, inanç esasları, Şia ve Ehl-i Sünnet’e göre farklılıkları, Doğu Alevîliği, Erdebil Tekkesi ile Batı Alevîliği, Hacı Bektaş Ocağı arasındaki farklılıklar, Alevîliğin bir mezhep mi, bir İslam yorumu mu olduğu, akla dayalı din anlayışı ile imana dayalı din anlayışı gibi birçok konuda derin ve özgün yorumlarını görüyoruz Abidin Özgünay’ın. Ayhan Aydın’ın birbirinden önemli ve ufuk açıcı sorularıyla genişleyen söyleşilerde, aynı zamanda Cem Dergisi’nin kuruluş öyküsünü de bulmak mümkün.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963