scorecardresearch.com Sanat Dünyamız Sayı 119 Kasım – Aralık 2010 ve Tüm Sanat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sanat Dünyamız Sayı 119 Kasım – Aralık 2010

Sanat Dünyamız Sayı 119 Kasım – Aralık 2010

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 92

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Sanat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sanat Dünyamız’ın 119. sayısı Sanat Çalışmaları Çerçevesinde Ali Can Ertuğ’a adandı
Geçen Mayısta vefat eden Sotheby’s Kıdemli Başkan Yardımcısı Ali Can Ertuğ’a adanan özel sayı “Sanatın ışığında Ali Can Ertuğ” başlığını taşıyor.
Sanat Dünyamız dergisinin Ali Can Ertuğ anısına sayı hazırlama önerisi üzerine, kardeşi Kerim Can Ertuğ ile bir araya gelinmiş ve onun koordinasyonu ve desteği ile hazırlanan bu sayıda Ali Can Ertuğ’un çalışmalarının sanat tarihi açısından öneminden yola çıkılmıştır.
Ali Can Ertuğ’un çalışmaları uluslararası sanat ortamında kendi başına değerli olmanın yanı sıra Türkiye’de sanat ortamında bir dönüm noktasını oluşturmaktadır. Dergi bu noktada Ali Can Ertuğ’un dünyası, çalışmaları çerçevesinde gelecek nesillere aktarmak üzere bir sanat tarihi kaynağı olarak bu sayıyı hazırlamıştır.
Ali Can Ertuğ’un kendi yazdığı yazılar (Mary Cassatt ve Bruce Nauman üzerine yazdığı tezler), kendi çektiği fotoğraflar, koleksiyonerlik ve sanat danışmanlığı üzerine bir konferansı ve arşivindeki makalelerden bir seçki bu sayıda yer almaktadır. Dr. Melis Behlil’in hazırladığı Ali Can Ertuğ biyografisi, Sotheby’s Başkan Vekili ve Genel Müdür Yardımcısı Benjamin F. Doller’dan Ertuğ’un kariyeri üzerine bir yazı ve sanatçı Taner Ceylan’ın Ertuğ’un Türkiye’de çağdaş sanatçılar için ne anlama geldiğini anlatan bir yazı da bu sayıda yer almaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963