scorecardresearch.com Sanat Dünyamız Sayı 118 Eylül - Ekim 2010 ve Tüm Sanat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sanat Dünyamız Sayı 118 Eylül - Ekim 2010

Sanat Dünyamız Sayı 118 Eylül - Ekim 2010

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Sanat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Sanat Dünyamız Marcel Proust’un ressamlar üzerine yazılarını Türkçede ilk kez yayımlamaya devam ediyor. Rembrandt ve Gustave Moreau yazılarından sonra, dergide bu kez Watteau üzerine metni yer alıyor.
Sanatçı Mustafa Horasan’ın Pi Artworks’da izlenen “İçimdeki şeytanı öldürürsen meleği de öldürürsün” başlıklı sergisi, son yıllarda öyküleriyle dikkat çeken Melida Tüzünoğlu’nun metnine esin kaynağı oldu.
Osmanlı döneminde saray çevresinin Batı müziği ile ilişkileri ilginç bir araştırma alanı. Prof. Ömer Eğecioğlu bilgisayar alanında bilimadamlığının dışında 19. Yüzyıl saray erkânının ve Avrupa müzisyenlerinin ilişkilerine dair araştırmalarıyla müzik ve kültür tarihine katkılar sağlamaya devam ediyor. Bu sayıdakı konusu: Strauss ve Lanner''in Fethi Ahmet Paşa''ya ithaf ettiği valsler.
“Kusamadığımız her an: İsmet Doğan’ın resminde dilini arayan ifadesizlik” başlıklı yazıyı Sabancı Üniversitesi Kültürel Çalışmalar bölümünden 2004 yılında mezun olan Armağan Kilci kaleme aldı.
Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim görevlisi Ebru Nalan Sülün, İpek Duben’in Aksanat’ta yer alan sergisinden yola çıkarak sanatçının işlerini anlattı.
Bu yaz gerçekleştirilen 6. Berlin Bienali “Orada bekleyen ne” başlığıyla izleyicilere seslendi. Bienali gezen Esra Yıldız bienal notlarını Sanat Dünyamız’a aktardı.
Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü öğretim görevlisi Şinasi Tek sanatçının toplumsal sorumlukları üzerine yazdığı metni dergiye göndererek görüşlerini tartışmaya açtı.
Sanat tarihinde bir kırılma noktası sayılan Cézanne düşünce ve resim arasında bağlantıları gösterdiği için felsefecilerin özellikle üzerinde durdukları bir ressam. Sosyolog Zeliha Burtek’in yazısı hem sanatçıya hem ona dair çalışmalara işaret ediyor.
İlk romanı Macera 2009’da YKY tarafından yayımlanan Kaya Genç İngiliz dili ve edebiyatında doktora çalışmasını sürdürürken sanat ve kültür etkinliklerini de yakından takip ederek çok sesliliğin, alternatif üretimin kaynaklarını ve yollarını araştırıyor. Vehbi Koç Vakfı tarafından 7 Mayıs’ta açılan Arter-sanat için alan’ı da Haziran ayı içinde gezdi ve görüşlerini aktardı.
Nazif Topçuoğlu fotoğraf sanatının uluslararası isimlerinden biri. Eserleri ve kitaplarıyla oluşturduğu yoğun birikimi izleyenler ve okurlar için önemli bir referans noktası. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olduktan sonra İsveç’te Nnordens Fotoskala’da belgesel fotoğraf eğitimi alan Özlem Şimşek yazdı.
Efe Murat Balıkçıoğlu Princeton Üniversitesi’nden bu yıl mezun oldu ve Harvard’da Ortadoğu tarihi üzerine doktora programına başladı. Şiir ve sanat yazılarını Efe Murad adıyla yayımlamaya devam ediyor; bu sayıda Robert Delaunay’in orphist çizimleri üzerine bir yazısı yer alıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963