scorecardresearch.com Sanat Dünyamız Sayı 117 Haziran - Temmuz 2010 ve Tüm Sanat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sanat Dünyamız Sayı 117 Haziran - Temmuz 2010

Sanat Dünyamız Sayı 117 Haziran - Temmuz 2010

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Sanat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


YKY tarafından yayımlanan Sanat Dünyamız dergisinin 117. sayısı (Temmuz-Ağustos 2010), “Sanat İçin Alan” kavramına ayrıldı. Günümüzde hızlanan sanat faaliyetleri (sanatçıların üretimlerinin yanı sıra, açılan müze, galeriler, fuarlar, okullardaki sanat yönetimi bölümlerinde yaşanan gelişmeler) sanatın dilini de zenginleştiriyor. “Sanat alanı” da “yaşam alanı” gibi dilimize yerleşebilecek, yaygınlaşabilecek bir kavram. Sanat alanı tek başına Akademi, tek başına müze değil, tek başına bir usta ressama ait bir şey değil. Bu açıdan baktığımızda hayatın ve sanatın nasıl dalga dalga hepimize, her iki anlamıyla, dokunduğunu, etkilediğini görüyoruz. “Sanat İçin Alan” kavramı böyle bir zeminde, daha doğrusu helezonda hayatımıza dahil oluyor. Vehbi Koç Vakfı’nın Arter-Sanat İçin Alan projesi bu kavramı iyice vurguladığı için bu sayıda kapakta yer alıyor. İçerideki sayfalarda ise “Sanat İçin Alan” kavramının açılımlarından bir sürü örnek, konuyu sanat içinde tartışanlar, üretenler var.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963