scorecardresearch.com Sanat Dünyamız Sayı 115 Mart - Nisan 2010 ve Tüm Sanat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sanat Dünyamız Sayı 115 Mart - Nisan 2010

Sanat Dünyamız Sayı 115 Mart - Nisan 2010

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Sanat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sanat Dünyamız’ın 115. sayısı Sanatta Güzel Beden konusuna ayrıldı. Sanat tarihinden örneklerle güzellik ve beden kavramlarını, bedenin estetikle ilişkisini irdeleyen derginin konuya yaklaşımı özetle şöyle: Güzellik görecelidir, bakan kişiye göre değişir. Bu doğrultuda, dergide güzeli çalışmış, tartışmış sanatçılardan ve yazarlardan oluşan bir seçki yer alıyor.
115. sayıdaki yazılar arasında Marcel Proust’un güzelin estetiğini bolca betimlemiş bir ressam olan Gustave Moreau üzerine yazısı da bulunuyor. Proust’un ressamlar üzerine diğer makaleleri Sanat Dünyamız’ın önümüzdeki sayılarında, Kayıp Zamanın İzinde’yi Türkçeye kazandıran Rosa Hakmen’in çevirisiyle yayımlanacak. Proust’un yazısında sözünü ettiği ve Moreau’nun 1903’te müzeye dönüştürülen evini Münir Göle ziyaret etti ve metninde sanatçının Helene’sini de anlattı. Rahmi Öğdül “Sayılara Göre Güzel Beden” başlıklı yazısında matematik ve sanat bağlamında güzel bedeni Pitagoras’tan Foucault’ya ele aldı. Cicero’nun dediği hâlâ geçerli mi: “Bedendeki belirli bir simetri ve belirli bir renk hoşluğuna güzellik denir.” Afrikalıların bedenlerine uyguladığı müdahaleler, günümüzde yüz gerdirme gibi cerrahi müdahaleler ne kadar benzeşiyor? Beden sanatı ile iktidar birbirleriyle

ne denli alakalı? Melis H. Şeyhun “Bir Tuval Olarak Beden” başlıklı yazısında “güzelleştirme” yöntemlerini inceledi.
Sanat tarihçisi Daniel Arasse “Sandıktaki Kadın” başlıklı metninde, Tiziano, Manet, Narkissos, Panofsky’yi vurgularak sanat tarihinde nü’ye dair sıkı bir tartışma üretti. Genco Gülan’ın “Biyometrik Otoportreler”i bir “şablon” eleştirisi. Lale Babaoğlu kaleme aldı. Güzellik ve güç ilişkisini tersine çeviren fotoğraf sanatçısı Diane Arbus’un “ucubeleri” kendi efsanelerini yaratıp özerk bir güce mi sahip oluyorlar? Esra Özdoğan’ın “Arbus’un Olympos’u” başlıklı yazısı dikkat çekecek.
Güzel ya da değil, çekici ya da itici? Bir beden karşısında duygumuz, düşüncemiz nasıl, neye göre belirleniyor? Jean-Luc Nancy “Gövde Üstüne 58 İpucu” başlıklı metninde konuya çeşitli bakış açıları sunuyor. Bedenin görünümü, hareketi bakanın gözünde keskinleşir. Bazı yerler çerçevelenir, bazı yerler saklanır. Sanat tarihçisi Philippe Perrot kadın bedenine yönelik estetik anlayışını inceledi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963