scorecardresearch.com Sanat Dünyamız Sayı 114 Ocak - Şubat 2010 ve Tüm Sanat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sanat Dünyamız Sayı 114 Ocak - Şubat 2010

Sanat Dünyamız Sayı 114 Ocak - Şubat 2010

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Sanat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İnci Eviner “Gövde Coğrafyası”, “Derisiz”, “hiçbir yer–gövde-burası” gibi seri çalışmalarıyla, cinsiyet, beden temalarını irdelemesiyle tanınan bir sanatçı. Sanatçının “Harem” adlı yeni video çalışması izleyicilerin pek çoğu tarafından başyapıt olarak nitelendi. Eseri Doç. Dr. Zeynep Yasa Yaman yorumladı. Güncel sanatın önde gelen isimlerinden Sarkis, Türkiye’deki en kapsamlı sergisini İstanbul Modern’de gerçekleştirdi. “Site” başlıklı sergiyi University College Cork’ta sanat tarihi üzerine doktora çalışması yapmakta olan Rana Öztürk inceledi. Güncel sanatçı Ayşe Erkmen’in zaman, mekân algısına yönelik işlerinden bir yenisi, Almanya’da Kunstverein Freiburg’da açtığı “Bluish” sergisiydi. Sergi hakkında yazıyı sanat tarihçisi/küratör Caroline Käding kaleme aldı. Erinç Seymen, tuval ve kâğıt üzerine yaptığı resimleri, objeleri, videoları ile yurtiçinde ve yurtdışında çok dikkat çeken bir sanatçı. Seymen’in çalışmalarına önemli bir giriş niteliğindeki metin, Rahmi Öğdül’e ait. Berlin ve İstanbul’da yaşayan Nevin Aladağ güncel sanat sahnesinin tanınan isimleri arasında yer alıyor. Sanatçı “İnsan Neyle Yaşar?” başlıklı 11. Uluslararası İstanbul Bienali’ne yeni bir üçlemesiyle katıldı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963