scorecardresearch.com Bahar Noktası ve Tüm Sahne Sanatları / Tiyatro Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bahar Noktası

Bahar Noktası

Yazar : William Shakespeare

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : OKUYAN US YAYINLARI

Tür : Sahne Sanatları / Tiyatro

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Yalnızca bedenlerin değil; düşler, düşlemler ve düşüncelerin şehvetinin de söz konusu olduğu bir eser! William Shakespeare''in 1595-96''da yazdığı Bir Yazdönümü Gecesi Rüyası, yaşama sevinci, şehvet, özlem gibi taşkın duyguların aura''sını taşır sahneye. Ama periler kralıyla kraliçesi tartışırken, kargaşa içinde dünyanın benzersiz bir betimlemesi de çıkar ortaya. Türkiye''nin ağır bir baskı döneminden geçtiği 1980''lerin başlarında, Tepebaşı Deneme Sahnesi''nde Can Yücel''in Türkçe söyleyişiyle oynanan Bahar Noktası, bir bakıma, Shakespeare''in bu yapıtının günümüz ve ülkemiz koşullarına eşsiz bir uyarlaması niteliğindedir. Başar Sabuncu''nun sahnelemesiyle birçok usta oyuncuyu buluşturan Bahar Noktası, dönemi anımsayanların gözünde, Türk tiyatro tarihinin kült oyunlarından biridir bugün. Can Yücel''in, Shakespeare''in şehvetine şehvet katan Türkçesi, Bahar Noktası''nı bir William Shakespeare-Can Yücel oyunu olarak sunmamızı zorunlu kılıyor. Bahar Noktası''nı, Cevat Çapan''ın incelemesi ve Başar Sabuncu''nun önsözü ile sunuyoruz.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963