scorecardresearch.com 16 Ocak Gecesi ve Tüm Sahne Sanatları / Tiyatro Kitapları Radikal Kitap'ta!
16 Ocak Gecesi

16 Ocak Gecesi

Yazar : Ayn Rand

Sayfa Sayısı : 114

Yayınevi : PLATO FİLM YAYINLARI

Tür : Sahne Sanatları / Tiyatro

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu oyun bir Amerikan mahkemesinde, hükmü önceden belli olmayan bir cinayet davasıdır. Mahkeme jürisinin üyeleri arasından seçilecektir. Gerçek mahkemelerde olduğu gibi, tanıkları oyun sırasında dinleyecekler ve kararı onlar vereceklerdir. Verilecek karara göre değişen iki ayrı kısa final bölümü yazılmıştır.

Oyun sanığın suçlu ya da masum olduğunu öne süren tanıklıkların birbirine denk olması üzerine kurulmuştur ve karar jüri üyelerinin kendi kişilikleri ve değer yargılarına göre ortaya çıkacaktır. Duruşmanın iki bölümü birbirinden gayet radikal olarak ayrılır. Seyircilerin bir kısmı maktülün karısına bir kısmı ise metresine sempati duyacaktır. Dolayısıyla karar ne olursa olsun, bir kısım seyirci sonucu protesto edecektir. İşlenen vaka, iki ayrı insan tipi arasındaki çatışmanın altını çizmek üzere farklı önerme ve tartışmaları ortaya koymaktadır. Aslında muhakeme edilen savunma makamının “Bu vakada duruşması görülen kim? Karen Andre mi? Hayır! Sizsiniz sayın jüri üyeleri. Bu sizin duruşmanız. Kararınızı açıkladığınızda ruhunuzu gözler önüne sermiş olacaksınız” sözlerinden anlaşıldığı gibi bizzat seyircinin kendisidir.

Jüri üyeleri aynen gerçek mahkemelerde olduğu gibi sahnede oturacaklardır. Bu seyirciye gerçekten bir mahkeme salonundaki cinayet davasında olduğu hissini verecektir. Kararı bizzat onlara bırakmış olmak da seyircinin ilgisini son ana kadar ayakta tutacak ve oyunun sonu hiçbir zaman seyirci tarafından tahmin edilemeyecek, gerilim hep sürecektir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963