scorecardresearch.com Sessiz Tehlike Depresyon ve Tüm Sağlık - Beslenme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sessiz Tehlike Depresyon

Sessiz Tehlike Depresyon

Yazar : Uzm. Psk. Banu Akman

Sayfa Sayısı : 104

Yayınevi : MOZAİK YAYINLARI

Tür : Sağlık - Beslenme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sokakta yürürken etrafınıza bir bakın, kim gerçekten içten gülümsüyor veya yanındakiyle keyifli bir zaman geçiriyor. O kadar az ki. Övündüğümüz değerler birer birer elimizden kayıp gidiyor ve “öteki”lerle paylaşımlarımız gün geçtikçe azalıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri tüketim alışkanlığının topluma sunduğu rahatlık. Daha az çabayla daha çok şeye sahip olmak.
Ancak bununla birlikte televizyon ve bilgisayar, mevcut sosyal, duygusal ilişkileri yok etmeye başladı. 3 yaşındaki çocuğumuz üç saat sesini çıkarmadan televizyonun karşısında oturunca “aman ne uslu çocuk” der olduk. Onların ruhsal veya sosyal gelişimlerindeki sorunları ancak davranış problemleriyle karşı karşıya kaldığımız zaman fark ettik. Gençler için ise benzeri durumlar söz konusu.
Artık ilişkiler hep sanal ortamlarda, bilgisayar ekranlarına hapsolmuş hayatlar şeklinde sürüp gidiyor. Aşklar bile orada yaşanıp bitiyor. Belki bir kuşak öncesinde sahip olunan dayanışma dostluk, arkadaşlık gibi değerler yok olurken bu hızda sadece rekabet en önemli başlık haline geliyor. Neredeyse “bebekken hangi yuvaya yazdırmalıyım ki üniversite giriş sınavında katkı puanı daha yüksek olsun” derecesinde gelişen bir yarış, ömrümüzün her alanında karşımıza çıkıyor.
Bu değerlerin kaybolduğu hızlı akış içinde anlamsızlık, değersizlik, tatminsizlik ve mutsuzluk çığ gibi büyümeye başlıyor. Mutsuzluk da bizi ruhsal bakımdan güçsüz kılıyor ve ruhsal hastalıklara yatkınlığımızı artırıyor. İşte depresyon da bu hastalıkların başında geliyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963