scorecardresearch.com MS Nedir? Multiple Sklerozda A’dan Z’ye Beslenme Tamamlayıcı Tedaviler ve Tüm Sağlık - Beslenme Kitapları Radikal Kitap'ta!
MS Nedir? Multiple Sklerozda A’dan Z’ye Beslenme Tamamlayıcı Tedaviler

MS Nedir? Multiple Sklerozda A’dan Z’ye Beslenme Tamamlayıcı Tedaviler

Yazar : Dr. Sultan Tarlacı

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : KİŞİSEL YAYIN

Tür : Sağlık - Beslenme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sevgili Okuyucular,
Elinizdeki kitap, sadece MS hastalığı değil aynı zamanda, “normal günlük beslenmede nelere dikkat etmem gerekir?” diye soran her kişinin okuyup, yaşamında uygulayabileceği bir kaynak kitaptır.
Bu kitabın yazımı sırasında, MS hastalığının beslenme ile ne kadar yakın ilişkisi olduğunu ben de öğrendim ve birçok nöroloji uzmanının da bu bilgilere uzak kaldığını düşünüyorum. Bu nedenle kitap, MS ile yakından ilgilenen hekimlerin de rehberi olacaktır. Özellikle, besin alerjisi, Çölyak ve MS ilişkisi, Taş devri diyetinin etkisini ve modern çağın ürettiği besinlerin nasıl bedenimizle uyumsuzluk içinde olduğunu en ince ayrıntısına kadar yazarken ben de öğrendim.
Temel olarak kitap üç bölümden oluşmaktadır.
Birinci bölüm, MS’in ne olduğu derinlemesine ele alındı. Kronik ve yaşam boyu devam eden bir hastalığı, her yönüyle, bir hekim kadar bilmek herkesin hakkıdır. Diğer yandan, tanı konulduğunda, hastalara MS hastalığını baştan aşağı anlatmak, bir muayenede mümkün olmadığından, hastalar için bir öğrenme kitabı olarak kullanılsın, hastalığı en iyi şekilde, her yönüyle öğrenmeleri için yazıldı.
İkinci bölüm, MS’de beslenmedir. Beslenme herkes için önemlidir. İyi beslenme yaşam süresini uzatır ve kaliteli bir yaşam sağlar. Ancak, MS hastaları için beslenme çok daha önem arz etmektedir. Çünkü yaşamımız boyunca 6-7 fil ağırlığı kadar yemek ağzımıza girer ve bunlar dış dünyada olan doğal ya da işlenmiş besinlerdir. Bağışıklık sistemimiz ve bedenimizin diğer organları üzerinde beklenmedik ya da bilinen olumlu veya olumsuz etkileri olabilmektedir. Eldeki birçok kanıtlar ve hasta örneklerine göre, bazı hastalarda, beslenmenin kontrol altına alınması, hastalığı durdurmakta ya da olumsuz seyrini yavaşlatmaktadır. Dolayısıyla bu yöntemi, ucuz, pratik ve diğer yönlerden de bedene dost bir yöntemdir.
Üçüncü bölüm, MS hastalarının çok sık yanaştığı alternatif ya da tamamlayıcı tedaviler kısmından oluşmaktadır. MS hastaları genç, üretken ve öğrenme merakı olan kişiler olduklarından, sıklıkla alternatif veya tamamlayıcı tedaviler kullanmaya eğilimli olmaktadırlar. Bazı durumlarda bu basit olarak para kaybına neden olurken, bazen daha ciddi bedensel yan etkilere neden olmaktadır. Bu bölüm, özellikle bilimsel bilgilere göre, MS hastalarının uyanık olmasını, neyi nasıl bilecekleri, kullanmak istiyorlarsa neyi kullanacaklarını ayrıntısıyla ele almaktadır.

Dr. Sultan Tarlacı

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963