scorecardresearch.com Kolestrolsüz Sağlık - Lezzetli Yemek Tarifleri ve Tüm Sağlık - Beslenme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kolestrolsüz Sağlık - Lezzetli Yemek Tarifleri

Kolestrolsüz Sağlık - Lezzetli Yemek Tarifleri

Yazar : Nedret Özkar

Sayfa Sayısı : 214

Yayınevi : PELİKAN YAYINCILIK

Tür : Sağlık - Beslenme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kalp sağlığı yaşamda göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir öğedir. Her ne kadar genetik etkenler kalp rahatsızlıklarında etkin oluyorsa da beslenme ve sporun rolü hiç küçümsenmeyecek orandadır.
İleri yaşlarda kandaki kolesterol ve yağ miktarları yükseldiğinde, kalp için tehlike çanları çalmaya başlar. Bazen çok genç yaşlarda bile kanda kolesterol ve trigliserit miktarları yüksek çıkabiliyor. Kolesterolün %80 ini vücut (karaciğer) kendisi yapıyor. Kalan %20 ise besinlerle alınıyor. Kolesterol düşürücü Zocor, Lipitor, Niaspan gibi ilaçlar yanında, doktorunuz mutlaka diyet ve egzersiz tavsiye edecektir. Hâlbuki sağlıklı beslenme alışkanlık, daha doğrusu yaşam tarzı haline getirilirse, yan etkileri olan bu ilaçlara belki hiç gerek kalmayacaktır.
Diyete yeni başlayanlar ‘artık hiç bir şey yiyemiyorum, hayatın tadı tuzu kalmadı‘ diye düşünebilirler. Durumun öyle olmadığını, yağsız fakat lezzetli yemeklerin yapılabileceğini bu kitabı okuyup uyguladığınızda göreceksiniz. Diyete uygun, aynı zamanda lezzetli yemek hazırlamanın zevkine varacaksınız. Bunun için mutfağınızda bazı ön hazırlıklar yapmanız gerekebilir. İşe baharat mutfağınızı zenginleştirmekle başlayabilirsiniz. Baharat isimleri kitapta liste halinde verilmiştir. İkinci işiniz ise, iki-üç ayda bir, yağsız et ve sebze suyu bulyonları hazırlamak olacaktır. Bulyonların hazırlanışı açıklamalı olarak kitapta verilmiştir. Onları damak tadınıza uygun biçimde mutfağınızda hazırlayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963