scorecardresearch.com Gül - İlaçların En Güzeli ve Tüm Sağlık - Beslenme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gül - İlaçların En Güzeli

Gül - İlaçların En Güzeli

Yazar : Prof. Dr. Ayten Altıntaş

Sayfa Sayısı : 184

Yayınevi : HAYYKİTAP

Tür : Sağlık - Beslenme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kokulu Isparta gülünü bilir misiniz? İncecik pembe yaprakları olur. Yumuşacık katmer katmer. Yalnız mayıs ayında açar ve çok güzel kokar. Belki de, kokulu güşü bilseniz de bilmezsiniz! Peygamberimizin kokusunu hatırlattığını... Osmanlı hekimlerinin ilacı, saraylı kadınların güzellik sırrı olduğunu,aromaterapide kullanıldığını... Isparta''da binbir zahmetle üretildiği ve tarih boyunca en önemli kavimlerin onun peşinden koştuğunu... Bebeklere, hamilelere veridiğini; yenildiği, içildiği, yüze sürüldüğünü...

Prof. Dr. Ayten Altınbaş, gülün " tedavi edici " ve " doğal güzelleştirici " yönünü samimi üslubuyla anlatıyor. Gülle yeniden tanıştırıyor bizleri, onun şifa veren dünyasının kapılarını aralıyor. Gülle yeniden tanışltırıyor bizleri, onun şifa veren dünyasının kapılarını aralıyor. Bu mis gibi yolculukta kâh Osmanlı tıp kaynaklarına başvurulup birçok hastalığa iyi gelen gülle tedavi usullerini öğreniyoruz kâh bugüne gelip kendi kendimize ev koşullarında uygulayabileceğimiz reçetelerle karşılaşıyoruz.

Altıntaş, Osmanlı''da gülbeşeker, gül macunu, gül balı, cüllâb gibi tarifleri aktarırken; kendi özel formülleriyle gül şerbeti, gül sürmesi, gül kremi, gül suyu, gül toniği, güş sabunu gibi ürünlerin evde nasıl üretilebilceğini paylaşıyor bizlerle..

Gül için " bütün ağaçların nuru ve bütün çiçeklerin şahı " denmiştir tarihte.

Elinizdeki kitap güle güle yapılan bu övgüye küçük bir katkıda daha bulunuyor : Gül, ilaçların en güzeli, güzellik ürünlerinin en doğalıdır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963