scorecardresearch.com Burun ve Tüm Sağlık - Beslenme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Burun

Burun

Yazar : GABRIELLE GLASER

Sayfa Sayısı : 280

Yayınevi : LEDO YAYINLARI

Tür : Sağlık - Beslenme

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Burun bizi çoğu zaman alay edilen ve genelde anlaşılamayan bir organın derinliklerine sürüklemektedir. Derinlemesine araştırılmış eğlenceli ve son derece açık bir yapıt.-The Washington PostGlaser, temiz havada alınan bir nefes gibi olan son derece akıcı bu anlatıya binlerce farklı koku katmaktadır.-The Chrisian Science MonitorHer yıl Amerikalılar burunları için milyarlarca dolar harcamaktadır. Reçetesiz satılan sinüs ilaçlarından estetik cerrahiye, aromaterapiden Chanel no.5’e kadar, bizler her işin içerisine burnunu sokmuş bir ulusuz. Fakat nasıl oluyor da bu hayati organ bir güzellik objesi, statü sembolü ve yargılayıcı bir karakterin temeli haline gelebiliyor? Kâğıt mendilin keşfedilmesine neden olan nedir? Kendimize bir eş aradığımızda ya da başkanımızı seçeceğimizde neden burnumuzu izleriz?Burun, bu olgunun tarihsel, biyolojik, sanatsal, kültürel ve cinsel yönlerini hassasiyet, hastalık ve sağlık açısından büyüleyici bir biçimde ele alan bir yapıttır. Gabrielle Glaser araştırmasına eğlenceli hikâyeler ve doktorlar ile onların hastaları, FDA ve Fragrance Vakfı üyeleri, burnu kutsal Yahudi yazınları çerçevesinde ele alan bir haham ve en sonunda kendi uzun burnunu bıçak altına yatıran bir estetik cerrah ile yaptığı kişisel söyleşileri de ekleyerek yapıtına canlılık katmaktadır. Burun üzerinde düşünüp taşınan ve onun hakkında araştırmalar yapan, burnunu bir biçimde gizlemek ihtiyacı duyan ya da onu kozmetik açıdan başkalaştırmış olan herkesin ilgisini çekeceği kesin olan bu kitap burnun algıladıklarının gözlerin algıladıklarından çok daha fazla olduğunu kanıtlamaktadır.Burun, kişisel ve sosyal eleştirinin en çekici türlerinden biridir.-The Oregonian

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963