scorecardresearch.com Anne Karnında ve Tüm Sağlık - Beslenme Kitapları Radikal Kitap'ta!
Anne Karnında

Anne Karnında

Yazar : Peter Tallack

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : NTV YAYINLARI

Tür : Sağlık - Beslenme

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Embriyodan doğuma: 3 boyutlu görüntülerle 9 aylık yolculuk
İnsan embriyosunun ana rahmindeki 9 aylık olağanüstü, hayranlık uyandırıcı macerası hiç bu kadar ayrıntılı ve anlaşılır biçimde anlatılmamıştı. İlk olarak bir televizyon belgeseli olarak hazırlanan Anne Karnında kitabı, en yeni animasyon teknolojilerinin yanısıra, çığır açan film ve görüntüleme tekniklerinin de yardımıyla, gebeliğin başlangıcından doğuma kadar, bu yolculuğun izini sürüyor.
Gerçek hayatta filme alınamayacak önemli gelişim evrelerinin gösterilebilmesi için son derece gerçekçi ve anatomik bakımdan tıpatıp birbirinin aynı beş fetüs modeli (plasentası, göbek kordonu ve zarlarıyla birlikte) gerekti. Bu modeller, model yapım ve görsel efekt alanında uzman bir şirket olan Artem tarafından yapıldı ve Dr. David Barlow tarafından filme alındı.
3 boyutlu ve 4 boyutlu taramaların ortaya çıkması, araştırmacıların, fetüsün gelişimini ve davranışını, bu güne kadar hiç görülmemiş ayrıntılarıyla yakından incelemesini sağladı. Ana karnındaki yaşamın filme alınabilmesi ancak bu gelişmelerle mümkün oldu. Fetüsün mahrem dünyasına ait olağanüstü görüntüleri doğumdan önceki yaşamın kusursuz kronolojik kaydı ile biraraya getiren Anne Karnında, önceki bütün kitaplardan farklı olarak, gebelik mucizesini hepimizi heyecanlandıracak, sırlarına varılabilecek bir öykü haline getiriyor.
NTV Yayınları’ndan çıkan Anne Karnında, bu olağanüstü dünyaya bir pencere açan, ana rahmindeki bebeğin perspektifinden gebeliği başından sonuna kaydeden ilk kitap. Anne Karnında, anne-babaların kafalarını karıştıran, onları allak bullak eden soruları cevaplıyor. Neden bu şekilde ürüyoruz? Yumurta neden spermden bu kadar büyük? Döllenen bir hücre ne olması gerektiğini nasıl olup da biliyor? Bebeğin başı neden yukarıda? İkizler nasıl oluyor? Fetüs ne hissediyor, ne kadar duyuyor ya da görüyor ya da tat alıyor? Annesinin korkularına, mutluluğuna veya açlığına tepki veriyor mu? Doğumu başlatan ne? Bebek, çıkışın ne yönde olduğunu ve çıkma vakti geldiğinde bu serüveni nasıl bitirmesi gerektiğini nasıl biliyor? Ana karnında geçirdiği süre boyunca bebeğin gelecekteki sağlığını neler belirliyor?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963