scorecardresearch.com Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu ve Tüm Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Yazar : Stefan Zweig

Çeviren : Ahmet Cemal

Sayfa Sayısı : 68

Yayınevi : İş Bankası

Tür : Roman

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu (Briefeiner Unbekannten) adlı uzun öyküsünü 1920’li yılların ilk yarısında  kaleme aldı.  Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu’nun kadın kahramanını sadece uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının hayatı boyunca sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun “gönderen”inin adı yoktur. Mektubun başında tek bir hitap vardır: “Sana, beni asla tanımamış olan sana”. Kadın büyük tutkusunu hep bir “bilinmeyen” olarak, yani tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde “taraflar” değil, sadece tek bir “taraf” vardır. Böylesine, gerçek anlamda aşk denilebilir mi? Zweig okurunu, bir kez daha, insan psikolojisinde eşine pek rastlanmayan bir yolculuğa davet ediyor. Bu yeni yolculuğun sonunda “mutlak aşk” kavramının şimdiye kadar bilinmeyen kıyılarına varmayı amaçlamış olması da bir ihtimal!

Radikal Blog Kullanıcı Avatarı
25.05.2014 19:47
user427930

Tutkunun psikanalizi

1920’lerin Orta Avrupa’sında geçen bu uzun öyküsünde usta yazar,tek taraflı bir aşkın derin psikanalizini yapar. Delicesine aşık kadın kahramanın bir adı yoktur; hikaye tümüyle onun ağzından anlatılmasına karşın hakkında birşey bilmeyiz. Delicesine aşık olunan erkek kahramanın ise adı R.dir; genç, çekici, karizmatik ve çapkın bir yazardır.Hikaye, kadın kahramanın R.’ye karşı duyduğu takıntılı derin sevgiyi, bu sevginin tüm gelişimini önümüze sererek anlatır. Zweig, biyografilerinde gösterdiği başarıyı bu uzun öyküsünde de tekrarlamış ve merakla okunan, çabucak bitirilen akıcı bir kitaba dönüştürmüş. Yaşadığı dönemde büyük değişim yaratan Freud’un psikanaliz devrimiyle birlikte kişilik çözümlemeleri üzerinde kafa yoran Zweig, ustalığını bu öyküsünde de yansıtmış. Hastalık derecesinde saplantılı aşığın iç dünyasını, R.’ye yazdığı uzun mektup ile anlamamızı ve hissetmemizi sağlamış. 2. Dünya Savaşı’nın yarattığı derin umutsuzluk duygusuyla eşiyle birlikte intiharı seçen bu büyük yazarın hikayesindeki başarısı, kahramanı ile paylaştığı tutkulu ve saplantılı kişiliğinden kaynaklanıyor olabilir mi?

0

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963