scorecardresearch.com Baştan Sona Yalnızlık ve Tüm Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Baştan Sona Yalnızlık

Baştan Sona Yalnızlık

Yazar : Özcan Karabulut

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : Kırmızı Kedi

Tür : Roman

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 

Özcan Karabulut, ilk öyku¨lerinden bu yana kendine has öyku¨ evreniyle edebiyat du¨nyasında özel bir yer edindi. Çeşitli ödu¨ller aldı. Baştan Sona Yalnızlık da, 1998 Sabahattin Ali Öyku¨ Yarışması’nda Başarı Ödu¨lu¨’ne ve yine 1998 yılında Orhan Kemal Öyku¨ Yarışması’nda İkincilik Ödu¨lu¨’ne değer bulunan bir çalışması. İlk öyku¨ kitabından bu yana öyku¨lerinin dokusunu oluşturan şiirsel anlatım, aşkların, özlemlerin, acıların nabız atışları, hu¨zu¨n ve yalnızlık, hep var olan siyasal ve toplumsal eleştiri ve başkaldırıyla yoğruluyor, özyaşamöyku¨sel tatlarla harmanlanıyor, ince bir sızı gibi kendini hep duyurarak akıp gidiyor kitap boyunca ve öyku¨leri birbirine bağlıyor. Özcan Karabulut, ‘78 kuşağının yalnızlıklarını anlatırken, bu insanların du¨nyasını ve yaşadıklarını öyku¨lere taşırken, o yılların imgesel bir tarihini de veriyor. Birbirinden bağımsız olsa da, tematik bir birliktelik içeren bu öyku¨ler ortak bir paydada buluşuyor: insanlığın en temel gerçeklerinden olan yalnızlıkta.

“‘Aydın öldu¨’ sözcu¨kleri ince bir fısıltıyla döku¨ldu¨ dudaklarından, içinden bir parça kopmuştu, sen bilemezdin, sen hiç bilmeyecektin. Ölu¨m ilanından sonraki gu¨nlerdi, gazetelerde bir ay boyunca çıkan fotoğraflarla, bir tu¨r ağıt olan dizelerle arkadaşının sonsuzluğa uğurlanışını izledi yakından. Ankara’dan cenaze dönu¨şu¨ydu¨, onlarca kişinin hayatından etlenip kemiklenen bir yazıya başladı. Yakın geçmişle ilgili ayrıntıları anımsamaya çalıştığında sözcu¨klerin en çok bir ölu¨m ilanıyla hayat bulduğunu ilk o zaman anladı.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963