scorecardresearch.com Akra'da Bulunan Elyazması ve Tüm Roman Kitapları Radikal Kitap'ta!
Akra'da Bulunan Elyazması

Akra'da Bulunan Elyazması

Yazar : Paulo Coelho

Çeviren : Emrah İmre

Sayfa Sayısı : 149

Yayınevi : Can Yayınları

Tür : Roman

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 

Mevzu, yukarı Mısır denen mıntıkada dinlenmek için kendilerine sote bir yer arayan iki kardeşle başlıyor. Sene 1945. Kardeşler büyükçe bir testi bulur. İçinde maddesel değeri olan bir şeyler var umuduyla testiyi kırdıklarında, bir sürü papirüs bulurlar. Satmaya çalışırlar papirüsleri. Anneleri bir kısmını saklar sonra elden ele dolaşır ve milli değer ilan edilir.

1974 yılında ise İngiliz arkeolog Sir Walter Wilkinson başka bir el yazması bulur. Bu olaydan yıllar sonra ise İngiliz arkeologun oğlu bizim Paulo Coelho’ya bu elyazmalardan birini verir. Yazarımız ise o elyazmalarını bir anlamda elden geçirerek, tekrar yazarak ya da güncelleyerek ve de adını yazarak kitaplaştırır.

Kitabı okumaya başladığım andan bitiresiye kadar ağzımdan dökülen cümle “ Keşke okumasaydım ” oldu. Markalaşan bir isim ne sıçsa satar. Bu kitabı yeni bir yazar bastırmak isteseydi eminim ki hiçbir editör yanaşmazdı. Anca bloguna falan yüklerdi bu kitabı. Zayi olur giderdi. Fakat marka altında basıldığı zaman kitap satılıyor. Okur olarak böyle mistik, her cümlesinden “ doğru budur ” diye telkinlerde bulunulan, nasihatvari metinleri sevmem. Bunlar benim gözümde şuan piyasadaki dandik kişisel gelişim kitaplarından farksızdır.

Akra’da bulunan el yazması’nı okumak kimseye bir şey katmaz. Sadece lafı geçtiğinde okudum diye böbürlenebilirsiniz. Kitaplığınızda bir kitap daha olmuş olur. Okumamış olmaksa hiçbir şey kaybettirmez. Bence zaman kaybı…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963