scorecardresearch.com Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun (Cengiz Ünlü) ve Tüm Rekabet Hukuku Kitapları Radikal Kitap'ta!
Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun (Cengiz Ünlü)

Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun (Cengiz Ünlü)

Yazar : Cengiz Ünlü

Sayfa Sayısı : 1072

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Rekabet Hukuku

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Devlet, özel hukuk işlemlerinden doğan alacaklarını özel hukuk kurallarına göre tahsil eder. Devletin vergi, resim, harç gibi kamu hukukundan doğan ve kamu harcamalarının finansmanının ana kaynağını oluşturan alacakları ise 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun hükümlerine göre kovuşturularak tahsil edilir.
1953 tarihli 6183 sayılı Kanun, yürürlüğe girdiği dönemin de etkisiyle, çağdaş hukuk devletinin yasalarında görülmemesi gereken sert hükümler içermektedir.
Bu hükümler, devlet ile vergi yükümlüleri arasında önemli gerginliklere yol açmaktadır. Bu sebeplerle devletin, çağın gelişimine ayak uydurarak, devlet-mükellef ilişkisini sosyal hukuk devleti düzleminde sürdürebilmesi amacıyla yeni yasal düzenlemelere gitmesi gerekmektedir.
Yeminli Mali Müşavir Mustafa Gülseven''in kaleme aldığı kitapta; maddeler açıklanırken gerekçelerle ve ilgili yasa maddeleriyle bağlantılar kurulmuş ve yargı kararlarından yararlanılmıştır. Her maddenin arkasına tahsil dairelerinin kullandığı basılı kağıtlar eklenmiş ve yargı kararları anlamsal bütünlüğü bozulmadan, özetlenerek verilmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963