scorecardresearch.com Pavlov ve Tüm Psikoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pavlov

Pavlov

Yazar : Uğur Akpur

Sayfa Sayısı : 264

Yayınevi : SAY YAYINLARI

Tür : Psikoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hayatının yaklaşık yetmiş yılını hayvanlar ve insanlardaki öğrenme kavramı hakkında araştırmalara adayan bir bilim adamının yaşam serüvenini incelemek benim için eşsiz bir deneyim oldu. Ölümünden bugüne dek geçen uzun zamanın bile, Pavlov adının literatürdeki şöhretini gölgeleyememesi, belki de onun doğada bir ışık yakıp sonraki buluşların başlangıç sınırlarını aydınlatma becerisini göstermiş olmasındandır. Sebep ne olursa olsun 20. Yüzyılın en tanınmış bilim adamları arasında hâlâ onun adına rastlamak başarı, umut, canlılık ve tükenmez bir enerjiyle şekillenen heyecan dolu bir ömre çok şey sığdırmasıyla alakalıdır. Pavlov’un yaşam serüveni ‘hakikat nesnelliktedir’ şiarıyla bilgiye ve gerçeğe ulaşmak için var gücüyle çalışan, enerjisi ile etrafındakile örnek olan, insanoğluna önemli ufuklar kazandıran, her zaman bilime ve bilimsel gerçeklere sadık kalan bir insanın hikâyesidir.
Uğur AKPUR

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Modern Psikoloji'

  Yazar : Alfred Adler

  Tür : Psikoloji


  Alfred Adler (d. 7 Şubat 1870 - ö. 28 Mayıs 1937) Bireysel Psikoloji ekolünün kurucusu, Avusturyalı psikiyatrist. Derinlik...
  Devamı...
 • 'Psikolog Gözüyle'

  Yazar : Özden Karan

  Tür : Psikoloji


  Psikolog Gözüyle - Özden Karan Gün geçmiyor ki, değişen toplum, yenilenen gündem, akan zaman bizi şaşırtmasın; elimizi...
  Devamı...
 • 'Gökte Görülen Cisimler Üzerine Bir Mit'

  Yazar : Carl Gustav Jung

  Tür : Psikoloji


  Jung’un UFO’lara ilginin zirve yaptığı 1950’lerde kaleme aldığı bu çalışma, dünyayı kasıp kavuran fenomene dair yazılan en öngörülü eserlerden biri oldu.
  Devamı...
 • 'Melankoli'

  Yazar : Eugenio Borgna

  Tür : Psikoloji


  Melankolinin yaşama şekilleri. İtalyan psikiyatr Borgna hastaların öznel deneyimlerinin yanı sıra felsefi ve edebi metinlerden de beslenmiş.
  Devamı...
 • 'Ruhun Sesiyle Tekâmüle Yolculuk'

  Yazar : Şükran Karaoğlan

  Tür : Psikoloji


  Ruhun Sesiyle Tekâmüle Yolculuk - Şükran Karaoğlan Allah’a inanmak ve Allah’ı bilmek. Tekâmüle giden yolda en önemli...
  Devamı...
 • 'Psikolog ve Filozof'

  Yazar : JULIAN BAGGINI

  Tür : Psikoloji


  Psikolog ve Filozof - Julian Baggini , Antonia Macaro PSİKOLOG VE FİLOZOF Sezgilerimizi izlemeye değer...
  Devamı...
 • 'Sufi Terapi '

  Yazar : MEHMET HAKAN ALŞAN

  Tür : Psikoloji


  Sufi Terapi - Mehmet Hakan Alşan Anadolu?nun medeniyet havzasından polen polen toplanmış ve kendi özümüzden kotarılmış...
  Devamı...
 • 'Aşk Acıları'

  Yazar : Patrick Avrane

  Tür : Psikoloji


  Psikanalist Patrick Avrane, Aşk Acıları’nda bu insani dramın dinamiğini sahneliyor.
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963