scorecardresearch.com Düşünmek, Öğrenmek, Unutmak ve Tüm Psikoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Düşünmek, Öğrenmek, Unutmak

Düşünmek, Öğrenmek, Unutmak

Tür : Psikoloji

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ekteki Testler:
-Öğrenme tipinizi tanıyor musunuz?
- Hafızanızın gücünü ölçün
Hepimiz Bir Bebek Beynine Sahibiz:
- Doğum anında, beynin üçte ikisi oluşmuştur. Doğum sonrasındaki ilk üç ayda da, geri kalanı tamamlanır.
- Doğumdan sonra, dış çevreden gelen her türlü uyarı, beyin ağının oluşumunu etkiler ve biçimlendirir. (Hardware)
- İlk üç ay sonrasında ortaya çıkan bu "ana beyin modeli" artık hiç değişmez.
Stres ve Düşüncenin Bloke Olması:
- Korku, sinir, isteksizlik, yabancı ve tanınmayan bir enformasyon gibi uyaranlar, stres mekanizmasını harekete geçirirler.
- Stres durumunda, böbrek üstü bezleri Adrenalin ve Noradrenalin salgılarlar.
- Beyinde hücreler arası enformasyon akımı, sinaps denen bağlantı noktalarında gerçekleşir.
- Tehlike" sinyali, düşünce sürecinin durmasını gerektirir. Sinapslardan akım geçmez olur. Stres hormanları; düşünceyi blokee etmişlerdir.
Hafızanın Aşamaları:
- "Çok Kısa Süreli Hafıza" 10 ilâ 30 saniye süreyle devrede kalır. Gelen uyarılar, elektriksel biçimde değerlendirilir.
- Kısa Süreli Hafıza" 10-30 dakika sürer. Kendisine gelen uyaranların, kimyasal bir değişimle (RNA Sentezi), kesin kayda iletildiği ara süreçtir.
- "Uzun Süreli Hafıza". DNA ikili sarmalından, RNA aracılığı ile kopyalanan örnekler, ribosomlardan geçerek, protein haline gelirler.
- Bilgi maddeye dönüşmüştür. Beyin hücreleri arasına yerleşerek, sonsuza dek orada kalır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963