scorecardresearch.com Bilişsel Terapide Direncin Aşılması ve Tüm Psikoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bilişsel Terapide Direncin Aşılması

Bilişsel Terapide Direncin Aşılması

Yazar : Robert L. Leahy

Sayfa Sayısı : 462

Yayınevi : LİTERA YAYINCILIK

Tür : Psikoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Eser, psikoterapide direncin önemi hakkında kısa bir girişle başlıyor. Birinci kısımda yazar, psikoanalitik, davranışçı ve (geleneksel) bilişsel ekollerde direncin nasıl tanımlandığı üzerinde duruyor. Direnç kavramının, hem klinik hem de teorik modeller çerçevesinde ele alınması gerektiğini vurguluyor. Davranışçı ekolde ‘direnç’ olarak adlandırılan olgunun, dinamik modelde ‘regresyon/gerileme’ olarak adlandırıldığını ifade ediyor. Ayrıca regresyonu, zaman zaman tedavide ulaşılmak istenen hedeflerden biri olarak açıklıyor. Yazar bu kısımda, ‘teknik direnç’ olarak adlandırdığı ve sadece bilişsel modele özgü direnç unsurlarına da değiniyor.
İkinci kısımda, anlaşılma, öz-tutarlılık, şematik direnç, ahlaki direnç, mağduriyet direnci, riskten kaçınma ve kendini sabote etmeden oluşan direncin 7 boyutunu tanımlıyor. Sayılan bu maddeler, yazarın ortaya koyduğu ‘bilişsel terapide direnç modelinin’ temel boyutlarını oluşturuyor.
Üçüncü kısımda ise yazar, karşı aktarım konusuna değiniyor. Karşı aktarımı doğuran farklı şematik yapıların ve karşı aktarımın; tedavi edilen farklı hasta gruplarıyla nasıl etkileşeceğini ele alıyor. Terapistin kendi karşı aktarımını yatıştırmada bilişsel terapiyi nasıl kullanacağı ve aynı süreç içinde hastaya nasıl yardımcı olacağı konuları da ayrıca inceleniyor.
Bu kitapta, bilişsel terapi teorisi ile diğer modellerin teorik alt planları arasındaki boşluk önemli ölçüde doldurulmaya çalışılmaktadır. Dolayısıyla bu kitap, hemen her psikiyatri ekolündeki klinisyenleri ilgilendiren bir eser olma özelliğine sahip.
Özgün adı: Overcoming Resistance in Cognitive Therapy

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963