scorecardresearch.com Aklın Çıkmazları ve Tüm Psikoloji Kitapları Radikal Kitap'ta!
Aklın Çıkmazları

Aklın Çıkmazları

Yazar : Douwe Draaisma

Sayfa Sayısı : 356

Yayınevi : YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINLARI

Tür : Psikoloji

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sergey Korsakov Alois Alzheimer James Parkinson Hans Asperger… Hepsi de ismi bir hastalıkla sendromla ya da otistik bir bozuklukla eşanlamlı olmuş saygın bilim adamları. Bu psikiyatr ve nörologların isimleri kulağa aşina gelse de bizzat kendileri ve keşifleri sırasında içinde bulunulan koşullarla ilgili çoğunlukla pek az bilgiye sahibiz. Bu kişiler tam olarak neyi keşfetmişlerdi Hastaları kimlerdi Douwe Draaisma Aklın Çıkmazlarıyla beyin üzerine yapılan araştırmaların tarihçesini sürükleyici aydınlatıcı ve zaman zaman dokunaklı bir anlatımla ele alıyor. Draaismanın isabetli tespitleri ve incelikli üslubu sayesinde Asperger Bonnet Capgras Clérambault Korsakov ve Gilles de la Tourette sendromları Alzheimer ve Parkinson hastalıkları Broca ve Brodmann alanları Jackson epilepsisi ve Gage matrisi hep birlikte gözlerimizin önünde canlanarak unutulmaz hikayelere dönüşüyor.Yine belli bir türle sınırlandırmak istemeyeceğim bir kitap, ‘Aklın Çıkmazları’. Ele aldığı konu itibariyle bilim, yaklaşım açısınyla etkileyici bir tarih, dili ve kurgusuyla leziz bir portre kitabı. Aklın Çıkmazları kitabında Draaisma; Sergey Korsakov, Alois Alzheimer, James Parkinson, Hans Asperger, Charles Bonnet, Pnineas Gage… gibi ismi bir hastalıkla, sendromla ya da otistik bir bozuklukla birlikte anılan saygın bilim adamlarını anlatıyor. Gerçekten de son yıllarda sıklıkla duyduğumuz Alzheimer hastalığını neredeyse tüm detaylarıyla biliyor olsak da, Alois Alzheimer hakkında çok az şey biliriz. Tıpkı diğerlerinde olduğu gibi. Peki bu isimler tam olarak neyi keşfetmişlerdi, hangi hastalar üzerinde çalışmışlardı, farklı gördükleri şey neydi ki bu tanıları koydular gibi soruların cevabını veriyor Draaisma. Bunu yaparken beyin üzerine yapılan araştırmaların tarihini, bu bilim adamlarının etkileyici hayat hikâyelerini anlatıyor. Dahası bize de birtakım fikirler yürütme imkânı veriyor yazar; örneğin belli bir dönemden sonra tıp alanında Doğu Avrupalı isimlerin seyrelmesi, o coğrafyadaki tıbbi gerilemenin bir ispatı olarak da okunabilir… Draaisma bu çok yönlü kitabında, ödüllü yazarlara taş çıkaracak üslubuyla bu hastalıklar ve onların isim babası olan bilim adamlarının unutulmaz hikâyelerini okuyacaksınız.

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963