scorecardresearch.com Dijital Elektronik ve Tüm Programlama Kitapları Kitapları Radikal Kitap'ta!
Dijital Elektronik

Dijital Elektronik

Yazar : İlker GÜVEN

Sayfa Sayısı : 168

Yayınevi : KODLAB YAYINLARI

Tür : Programlama Kitapları

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Günümüzde elektronik sistemlerin gelişmesiyle teknoloji çağ atlamış ve her geçen gün aynı hızda büyümektedir. Teknolojideki bu gelişme ise paralelinde elektronik sistemlerin gelişmesine neden olmuştur. Bu iki farklı alan artık tek çatı altında birleşmiş, teknolojinin girmediği ev kalmamıştır. Bu nedenle elektronik artık her yerdedir. Evimizde televizyonumuz, bilgisayarımız, cep telefonumuz, gibi birçok ürün elektronik teknolojisinin gelişmesi sonucu ortaya çıkmış ürünlerdir.

Teknolojideki bu gelişmeler o kadar hızlı bir şekilde yol kat ediyor ki takibi neredeyse imkansızdır. Her geçen gün çok farklı teknolojiler çok farklı sistemler ve yapılar geliştirilmektedir. Fakat tüm bu gelişmelerin dayandığı basit ve temel kurallar ve bu kuralları sağlayan elemanlar mevcuttur. Bugün suyun üzerinde yüzen, içine binlerce insanı alan gemiler tek bir kurala bel dayandırmaktadır, bu da suyun kaldırma kuvvetidir.

Evlerimizde kullandığımız bu teknoloji harikası ürünlerin yapısında bir merkezi işlem birimi, yani CPU yer almaktadır ki, insan vücudunda bulunan beynin fonksiyonlarını gerçekleştirir. Kullandığımız basit, küçük hesap makinelerinin içinde büyüleyici elektronik yapılar vardır.

1950’li yıllarda geliştirilen yarı iletken teknolojisi ve IC yapılar bugünkü gelinen noktanın atalarıdırlar. Dolayısıyla bu temelleri bilmeden dijital dünyada yer edinmek, bilgi sahibi olmak söz konusu bile olamaz. Günümüzde yaygın olarak kullanılan programlanabilir entegrelerin, dijital/sayısal elektroniğin yapısını kavrayabilmek için gerekli bilgiler bu kitapta mevcuttur.

Bu kitapta dijital sistemlerin dili olan binary sayı sistemi, programlanabilir yapıların temeli olan lojik kapılar ve elektronik sistemlerin kullandığı aritmetik gibi günlük hayatta sık kullandığımız teknolojilerin çalışma sistemlerini yakından tanıma ve öğrenme fırsatı bulacaksınız. Bu sistemlerin üretildiği basit kurallarda bu kitapta sizlerin elindedir.

Kitapta kullanılan elektronik şekillerin hepsi Labcenter firmasının ürettiği Proteus programından alınmıştır. Ayrıca kitapta bulunan devreler yine aynı programda kurulmuş ve test edilmiştir.

Kitap içerisinde yer alan başlıca konu başlıkları şöyledir:

·         Elektronik Kavramlar
·         Atomların Yapısı, İletkenler ve Yarı İletkenler
·         Sayısal Değerler (I/O)
·         Dalga Şekilleri
·         Veri İletimi
·         Sayı Sistemleri ve Kodlar
·         Decimal (Onluk) Sayı Sistemi
·         Binary (İkilik) Sayı Sistemi
·         Octal (Sekizlik) Sayı Sistemi
·         Hexadecimal (Onaltılık) Sayı Sistemi
·         BCD (Binary Coded Decimal) Kodu
·         Gray Kodu
·         Lojik Kapılar
·         Lojik Devre Tasarımı
·         Boolen Matematiği ve De Morgan Teoremi
·         Boolen Matematiği Özellikleri
·         Boolen Matematiği Kuralları
·         De Morgan Teoremi
·         Karnaugh Haritası
·         Karnaugh Haritası Kuralları
·         İki Değişkenli Karnaugh Haritaları
·         Üç Değişkenli Karnaugh Haritaları
·         Dört Değişkenli Karnaugh Haritaları
·         Joker Değişkenli Karnaugh Haritaları
·         Aritmetik Sistemler
·         Toplayıcı Devreler (Adders)
·         Karşılaştırıcılar (Comparators)
·         Kodlayıcılar (Encoders)
·        
·         Kod Çözücüler (Decoders)
·         Multiplexer & Demultiplexer (Veri Seçici & Veri Çoklayıcı)
·         Multiplexer (Mux)
·         Demultiplexer (Demux)
·         Multivibratörler (Osilatör)
·         Astable (Kararsız) Multivibratörler
·         Monostable (Tek Kararlı) Multivibratörler
·         Bistable (Çift Kararlı) Multivibratörler
·         Flip - Floplar
·         Flip - Flop Tetikleme Yöntemleri
·         Flip - Flop Geçiş Tabloları
·         Flip - Flop Yetki Girişleri
·         Counter (Sayıcılar)
·         Asenkron Sayıcılar (Asynchrouns Counters)
·         Senkron Sayıcılar (Synchrouns Counters)
·         DAC - ADC (Dijital - Anolog, Anolog - Dijital Çeviriciler)
·         DAC (Dijital - Analog Çeviriciler)
·         ADC (Analog - Dijital Çeviriciler)
·         Örnek Sorular ve Çözümleri

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963