scorecardresearch.com Türk Halkları Tarihine Giriş ve Tüm Politika/Araştırma Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk Halkları Tarihine Giriş

Türk Halkları Tarihine Giriş

Yazar : Peter B. Golden

Çeviren : Osman Karatay

Sayfa Sayısı : 505

Yayınevi : Ötüken

Tür : Politika/Araştırma

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

34 yıldır Rutgers Üniversitesi'nin ögretim üyesi olan Prof. Dr. Peter B. Golden, sadece Amerikan Türkolojisinin zirve isimlerinden biri olmayıp, bu alanda dünyanın da önde gelen otoritesidir. Kendisi aynı zamanda dünyada en çok dil bilen ve kullanan tarihçidir.

1960'larda, aralarında Gyula Németh, T. HalasiKun, Hasan Eren gibi Ankara-Budapeşte hattının ünlü dilci-tarihçi neslinin öğrencisi olduktan sonra, doktorasını Columbia Üniversitesi'nde tamamlamış ve ardından bilim dünyasına sayısız eserler kazandırdığı verimli bir akademik hayata baslamıştır. Çalışmalarını Batı Avrasya'da, özellikle Hazar ve Kıpçaklar üzerine yoğunlaştıran Golden, Oguzların Anadolu'ya göçü, Türklerin Müslüman oluş, Gürcüce'deki Türkçe unsurlar, Fin-Ugor halklarıgibi birbirinen farklı konularda dahi uzman yazıları yazmıştır. Hepsi de bilimsel birer klasik haline gelen çok sayıdaki makalesinin yanında başlıca kitapları sunlardır: Khazar Studies, 2 cilt (1980), The Byzantine Grek Elements in the Rasûlid Hexaglot (1985), An Introduction to the History of the Turkic Peoples (1992), Nomads and Sedentary Societies in Medieval Eurasia (1998), ve editörü ve ortak yazarı olduğu The King's Dictionary. The Rasûlid Hexaglot: Fourteenth Centuries Vocabularies in Arabic, Persian, Turkic, Greek, Armenian and Mongol (2000).

'Türk Halkları Tarihine Giriş' genel Türk tarihi alanında bir şaheserdir ve İngilizce'de yayınlandığı 1992 yılından beri Türk ve Avrasya tarihi çalışanların temel başvuru kaynağı haline gelmiştir. Prof. Golden bu değerli eserin tercümesi ve yayınlanması için yayinevimize izin vermekle kalmamış, kendisi açısından çok meşgul geçen 2002 yaz aylarında tercüme edilen kısımları okuyup düzeltme lütfunda da bulunmuştur. Bu değerli eserin Türkçe'ye kazandırılmasında da şüphesiz en büyük pay kendisine aittir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Türk Ütopyaları'

  Yazar : Sadık Usta

  Tür : Politika/Araştırma


  Devamı...
 • 'Türk Dış Politikası'

  Yazar : Hasan Kösebalaban

  Tür : Politika/Araştırma


  Türk Dış Politikası - Hasan Kösebalaban “Mevcut hiçbir kitaba benzemeyen bir şekilde Kösebalaban’ın Türk Dış Politikası...
  Devamı...
 • 'Sokağın Belleği'

  Yazar : Derya Fırat

  Tür : Politika/Araştırma


  Sokağın Belleği - 1 Mayıs 1977’den Gezi Direnişine Toplumsal Hareketler ve Kent Mekanı - Derya Fırat “Sokakta varolmak”,...
  Devamı...
 • 'Birlikte Yaşamayı Öğrenmek'

  Yazar : Ayşegül Komsuoğlu

  Tür : Politika/Araştırma


  Birlikte Yaşamayı Öğrenmek - Birlikte Yaşamayı Öğrenmek - Ayşegül Komsuoğlu Tarihten günümüze devletler –ve politik...
  Devamı...
 • 'Türkiye'de Militarizm'

  Yazar : Güven Gürkan Öztan

  Tür : Politika/Araştırma


  Güven Gürkan Öztan, bu kitabında, ülkemizde militarizmin köklerini, millî kimliğin oluşumunu, askerî darbeleri temel alıp günümüze kadar yaşamın her alanında şekillenmiş, militarist zihniyeti, değişik boyutlarıyla inceliyor.
  Devamı...
 • 'Türkiye'de Siyasal Şiddetin Boyutları'

  Yazar : Güney Çeğin, İbrahim Şirin

  Tür : Politika/Araştırma


  Türkiye'de siyasal şiddet, imparatorluk bakiyesi sorunlarla ulus-devletin ortaya çıkış döneminin sorunlarını bünyesinde hemhal ederek yerleşikleşmiş bir sorundur.
  Devamı...
 • 'Beni Susturabilecek Tek Şey'

  Yazar : Emine Ülker Tarhan

  Tür : Politika/Araştırma


  Beni Susturabilecek Tek Şey - Emine Ülker Tarhan Londor’un ikiz aylarından biri olan Beldas ortadan yok olmadan...
  Devamı...
 • 'Büyük Kumpas Ergenekon'

  Yazar : Erol Mütercimler

  Tür : Politika/Araştırma


  Asrın davası mı? Yüzyılın iftirası mı?Bu bir hukuk davası değil siyasi bir davadır.Kulak tanığı olduğum Ergenekon...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963