scorecardresearch.com SONA DOĞRU KÜRT AÇILIMI: Demokratik Açılım mı Yıkım Projesi mi? ve Tüm Politika/Araştırma Kitapları Radikal Kitap'ta!
SONA DOĞRU KÜRT AÇILIMI: Demokratik Açılım mı Yıkım Projesi mi?

SONA DOĞRU KÜRT AÇILIMI: Demokratik Açılım mı Yıkım Projesi mi?

Yazar : İKBAL VURUCU

Sayfa Sayısı : 304

Yayınevi : Sarkaç Yayınları

Tür : Politika/Araştırma

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 

Bu kitap, terör olaylarının hız kesmeden arttığı ve terörün siyasallaşarak farklı bir boyut kazandığı ülkemizde, bilgi kirliliğini önlemek ve kavram kargaşasına dur demek, “Kürt Açılımı” ile zihinlerde oluşan soru işaretlerine cevap verebilmek ve süreci iyi okuyup sonucu görebilmek adına mühim bir ihtiyaç hissedilerek yazıldı.

Etnik temelli bir mozaikleştirmeyi haiz olan açılım sürecinde, ontolojik ırkçılığın anayasal temeli olan “anayasal vatandaşlık” ve toplumsal formasyonu noktasında “çok-kültürcülük” gibi kamuoyunda çok konuşulan fakat konuşulmasına rağmen zihinlere yanlış olarak yerleştirilen kavramlar bu kitapta değerlendirildi. Bir ayrışma ve çatışma olgusu olarak tarafımızdan kavramlaştırılan “ontolojik ırkçılık” üzerine inşa edilmiş “Kürt Açılımı” sürecinde aydınların oynadığı rol ortaya konularak, ontolojik ırkçılığa karşı, sivil-düşünsel bir direnç merkezi ile cevap verilmesi gerekliliği tespiti yapıldı.

“Kürt Açılımı” sürecinde fikri anlamda ortaya çıkan boşluğu dolduracağı düşünülen bu çalışmanın incelenip okunması, sürecin algılanmasındaki hataları gidermek adına önem taşımaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963