scorecardresearch.com Bir Tuhaf Turta Davası ve Tüm Polisiye Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bir Tuhaf Turta Davası

Bir Tuhaf Turta Davası

Yazar : Alan Bradley

Sayfa Sayısı : 248

Yayınevi : DOMINGO YAYINLARI

Tür : Polisiye

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


BİR TUHAF TURTA DAVASI - Flavia De Luce Macerası

NEW YORK TIMES BEST SELLER
POLİSİYE YAZARLAR BİRLİĞİ İLK HANÇER ÖDÜLÜ (CRIME WRITERS ASSOCIATION DEBUT DAGGER AWARD)
NEW YORK TIMES 2009’UN EN İYİ POLİSİYELERİ LİSTESİNDE
Bu cezbedici romanın yılın en sevilen polisiyelerinden olması kaçınılmaz. -Chicago Sun-Times
Dahice, karşı koyulmaz ve iflah olmaz. Flavia''nın onünde uzun ve parlak
bir gelecek var. Bradley''in ilk polisiyesi çıta yukselten turden. -Kirkus Review
Bradley’in kitabı, mevcut kahramanlardan ve olay örgülerinden biraz sıkılanları çok hoş tutacak bir kitap. Sevin Okyay, Milliyet Kitap
İlk Hançer Ödülü sahibi Alan Bradley bu muzip ve zekice yazılmış ilk romanında son zamanların en benzersiz ve hoş dişi kahramanlarından birini yaratıyor: zehre yönelik özel bir tutkuya sahip on bir yaşındaki kimyager adayı Flavie de Luce. Zaman, 1950 yazı. Flavia''nın yaşadığı köhne İngiliz malikanesi Buckshaw''da bir dizi izah edilemez olay gerçekleşmiştir. Kapı eşiğinde ölü bir kuş bulunmuştur, hem de gagası tuhaf şekilde bir posta puluna saplanmış halde. Saatler sonra Flavia salatalıkların arasında yatmakta olan bir adam bulur ve onun son nefesini verişine tanık olur. Bu olay karşısında hem dehşete düşen hem de büyük bir heyecan yaşayan Flavia için Buckshaw''a cinayetin gelişiyle birlikte hayat gerçek anlamda başlar adeta. "Keşke korktuğumu söyleyebilseydim, ama korkmadım. Tam tersi. Açık arayla ömrüm boyunca başıma gelen en ilginç şeydi bu."
Sürükleyici bir polisiye olmanın yanısıra dönemin keskin bir portresini de sunan Bir Tuhaf Turta Davası, leziz bir edebi tada sahip, ustaca anlatılmış bir kandırmacalar hikâyesi.Ablaları Ophelia -ki gerçek bir güzellik budalasıdır- ve Daphne -hayatta kitaptan başka bir şeye önem vermemektedir-, İkinci Dünya Savaşı’nda Albay rütbesiyle görev almış babası ve sadık uşakları, bahçıvanları, kimi zaman şoförleri Dogger ile birlikte Buckshaw malikanesinde yaşamaktadır. Annesi o daha küçücük bir çocukken hayata veda etmiştir. Gerek annesine fazla benzemesinin, gerekse aykırı tabiatının etkisiyle ablaları gibi güzelliğe, piyano çalmaya veya bütün gün romantik kitaplar okumaya değil tehlikeli sıvılarla deney yapmaya daha fazla ilgi duyan meraklı bir kızdır Flavia. Bir gece uyku tutmamasının da etkisiyle evin içinde dolaşırken babasının, çalışma odasında yabancı bir adamla tartıştığını duyar. Anlayabildiği kelimeler, “Twining”, “moruk öldü”, “onu biz öldürdük” olur. Bir gece sonra da evlerinin bahçesinde kızıl saçlı bir adamı ölmek üzereyken bulur Flavia. Sabaha karşı dörtte karşılaştığı adam son nefesinde “Vale!” (Latince el veda) demiştir o kadar. İşin tuhaf tarafı iki gün önce de kapılarında sivri gagasına “Black Penny” (arka zemin üzerinde Kraliçe Victoria’nın portresinin bulunduğu 1 penny değerindeki ilk İngiliz posta pulu) geçirilmiş ölü bir su çulluğu bulunmuştur. Peki tüm bunlar neye işarettir ve acaba ardı ardına gelişen bu olaylar birbiriyle ne kadar bağlantılıdır?

Flavia kendi merakından bunların peşine düşerken, diğer taraftan da Müfettiş Hewitt de olayı sorgulamakla görevlidir. Tek tek tüm tanıkları sorgulayan Hewitt işin içindeki tuhaflıkları tam olarak anlayamasa da gizlenen birtakım gerçekler olduğundan da şüphelenmektedir. Hewitt dosyayı kendi bulguları üzerinden incelerken meraklı Flavia da kendi bilgileri ve derin araştırmaları sonrası birtakım gerçeklerle yüzleşmeye başlar. Bahçelerinde son nefesini veren adam, bir gece önce babasının odasında tartıştığı adam mıdır? Eğer öyleyse babasıyla beraber öldürdükleri Twining kimdir? Ölü su çulluğu kapılarına kim tarafından bırakılmıştır ve gagasına iliştirilen pulla verilmek istenen mesaj nedir? Yabancıyı bahçelerinde öldüren kimdir? Dahası babasının tüm bu olaylarla ilgisi nedir? Bu soruları aklının bir kenarında tutan Flavia yavaş yavaş konuşu aydınlattığını sanarken hem otuz yıl önce yaşanan bir intiharı araştırırken, hem cinayetle suçlanan babasını kurtarmaya çalışırken, hem de düşeceği tuzaktan kurtulmaya çabalarken bulur kendini. Köhne İngiliz malikanesi Buckshaw’da birbiri ardına gelişen bu olaylar belki de Flavia’nın hayatını değiştirecektir.

Kimyaya olan merakı sayesinde birçok delile daha kolay ulaşan Flavia yaptığı arşiv aramaları sayesinde otuz yıl önceki intiharın aslında şüpheli bir ölüm olduğunu, bahçelerinde son nefesini veren adamın bu intiharda payının olduğunu ve dahası tüm bu olaylarda gerçekten babasının da yeri olduğunu öğrenir. Babasının tüm bu ölümlerle ne kadar alakalı olduğunu öğrenmeye çalışırken farkında olmadan gerçek bir detektif gibi iz sürer. Gözlerinin önünde can veren adamın ölümünü araştırırken, yıllar önce işlenen bir cinayeti tüm detaylarıyla aydınlatır. Ancak tüm bu olayları birbirine ekleyebilmesi için eksik parçayı, üçüncü bir kişiyi daha bulması gerekir. Peki kimdir bu üçüncü kişi? Sadık uşakları Dogger mı yoksa çok daha başka biri mi? Flavia De Luce, karşısına çıkan bu dosyayı kendi başını belaya sokmadan nasıl çözecektir?

Alan Bradley’ye İlk Hançer Ödülü’nü kazandıran romanı Bir Tuhaf Turta Davası ile daha ilk paragrafta da belirttiğim gibi başından sonuna dört başı mamur bir polisiyeye imza atıyor. İç içe girmiş olayları çözmeye çalışan Flavia De Luce ile daha çocuk yaşta afacan bir detektifi hayatımıza sokarken aynı zamanda da bizi 50’li yılların İngilteresi’ne götürüyor. Kültürel hayatı, gündelik yaşamı ve dünyayı algılayış biçimleri ile eksiksiz bir İngiltere yaratıyor. Bu arada belirtmekte fayda var ki, Adam Bradley Flavia De Luce’nin yeni maceralarını yazmakla uğraşıyormuş. İlk kitabı okuduktan sonra, diğerlerinin de bir an evvel yayınlanmasını bekleyeceğinizden kuşkunuz olmasın.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963