scorecardresearch.com Yüksek Gerilim- (Ciltli) ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yüksek Gerilim- (Ciltli)

Yüksek Gerilim- (Ciltli)

Yazar : Adalet Ağaoğlu

Sayfa Sayısı : 188

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


''Şurda burda rastladığım tanıdıklar ''Nerde oturuyorsunuz? '' diye sorduklarında artık kem küm etmiyorum. Kısa ve kesin: ''Küçük Türkiye''de'' diyorum.'' Damla Damla Günler''de, yaşadığı ''adres''i böyle aktarıyor Adalet Ağaoğlu. Hakikaten ''Küçük Türkiye''nin gözlem gücü derin bir tanığıdır o. Anlattığı insanlar, ''Küçük Türkiye'' haritasının yapıtaşlarıdır ve bir araya gelerek ''Büyük Türkiye''yi oluştururlar. Bu insanların hepsini gayet iyi tanıyoruz aslında. Onlar, bu toprakların, bu coğrafyanın, bu tarihin ve bu yurttaşlık bilgisinin ürünüdürler.

Sürekli ''gerilim'' içinde yaşayan, ''gerilim''i bir tür hayat felsefesi haline getiren, ''gerilim''den beslenen bir ülke burası. Bu açıdan bakıldığında, ''Yüksek Gerilim''de yer alan hikâyeler yüzümüze tutulan bir aynadır elbette. O aynaya yansıyan görüntünün rahatsız edici olması, tedirginlik vermesi, kuşku ve korkuyu beslemesi, bu nedenle son derece doğal. Çünkü görülen her manzara, biraz da bakanın eseridir.

Ayrıca, büyük yazarlar, okuyucularında yarattıkları tedirginlikle ayrılmazlar mı diğerlerinden?

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi'

  Yazar : F. Scott Fitzgerald

  Tür : Öykü


  Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi - F. Scott Fitzgerald “İnsanlar onu soracaklardı, ne diyecekti onlara? Onu, yetmiş...
  Devamı...
 • 'Aşk ve Arkadaşlık'

  Yazar : Jane Austen

  Tür : Öykü


  Aşk ve Arkadaşlık, İngiliz aristokrasisine mensup genç kızların duygu dünyalarını, kıskançlıklarını, gençlik hatalarıyla dolu gündelik yaşamlarını yalın bir dille anlatıyor.
  Devamı...
 • 'Sonunda Herkes Yalnız'

  Yazar : Hasan Özkılıç

  Tür : Öykü


  Sonunda Herkes Yalnız - Hasan Özkılıç Hasan Özkılıç, öykücülüğümüze kendine özgü üslubuyla, tanıttığı dünyalarla...
  Devamı...
 • 'Rüya Rüya İçinde'

  Yazar : Ali Haydar Haksal

  Tür : Öykü


  Rüya Rüya İçinde - Ali Haydar Haksal Her kitabında yeni anlatım tekniklerini deneyen usta yazar Ali Haydar Haksal,...
  Devamı...
 • 'Kaybedecek Bir Şey'

  Yazar : Fırat Hayta

  Tür : Öykü


  Kaybedecek Bir Şey - Fırat Hayta Nice karanlık dehlizlerden geçtim geldim ben bu ıssız kuzey yamaçlarına. Yurdumu...
  Devamı...
 • 'Şehrazat'

  Yazar : Ömer Ayhan

  Tür : Öykü


  Şehrazat - Ömer Ayhan Tam evden çıkıyordu ki, cin taifesi bizimkinin kulağına üfledi, giderayak ketenpereye getirilmiş...
  Devamı...
 • 'Ağaçlar Yanıyor'

  Yazar : Özlem Akıncı

  Tür : Öykü


  Ağaçlar Yanıyor - Özlem Akıncı Ağaçlar Yanıyor bir ilk kitap. Şehri terk eden kadınlardan babasını geride bırakamayanlara,...
  Devamı...
 • 'Yüklük'

  Yazar : Ahmet Büke

  Tür : Öykü


  Ahmet Büke’nin öykülerinde acı ve ironi bir arada; bu yalın öyküler, şaşırtıcılığını da, sarsıcılığını da ülkemizin tükenmek bilmez acı ve ironi kaynağından topluyor.
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963