scorecardresearch.com Yemen! Ah! Yemen!... ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Yemen! Ah! Yemen!...

Yemen! Ah! Yemen!...

Yazar : Mehmed Niyazi

Sayfa Sayısı : 463

Yayınevi : ÖTÜKEN YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Bir zamanlar endişeyle, elemle andığımız Yemen sayısız gencimize mezar oldu. Yıllarca "Gece bir ses geldi derinden derinden / Beni mi çağırdı Yemen çöllerinden" diyen yaşmaklı kızlarımızın yürekleri orada çarpardı. Cihan biliyor ki hiçbir milletin evlatları onların şartlarında, onlar gibi savaşmadı; destanların en dokunaklısını arkalarında bırakmadı. Ne hazindir ki şimdi o ıssız vadilerde, engin çöllerde ne mezar taşları, ne de ziyaretçileri var... Ansiklopediler "Yemen''de ölen Türklerin tarih bilmiyor, öğrenmekten de korkuyor" derlerken nesillerle süren dramımızı anlatıyorlar; fakat hiçbir dram unutmak ve unutulmak kadar dramatik değildir.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  • 'Selahaddin Eyyubi ile Akıllı Kız'

   Yazar : YÜCEL FEYZİOĞLU

   Tür : Öykü


   Selahaddin Eyyubi ile Akıllı Kız - Yücel Feyzioğlu Selahaddin Eyyubi hakkında anlatılan masallar bölük pörçüktü....
   Devamı...
  • 'Gothe Öleyazıyor '

   Yazar : Thomas Bernhard

   Tür : Öykü


   Gothe Öleyazıyor - Thomas Bernhard "(...) Ülkem hep sapkın bir çoraklık ve korkunç bir duyarsızlık olarak göründü...
   Devamı...
  • 'Masal Koleksiyoncusu'

   Yazar : NİHAN TEMİZ

   Tür : Öykü


   Masal Koleksiyoncusu - Nihan Temiz Dokunaklı bir hikâye... “Kızım, hayat bu taşa benzer, yükü biraz ağırdır....
   Devamı...
  • 'Sevinç Çokum'

   Yazar : Rozalya Ana

   Tür : Öykü


   Sevinç Çokum - Rozalya Ana Romanlarında genellikle toplumsal meselelere, kitlesel hareketlere dikkat çeken Sevinç...
   Devamı...
  • 'Bilgeli ve Hikmet Yolcusuna Hikayeler'

   Yazar : Selçuk Alkan

   Tür : Öykü


   Bilgeli ve Hikmet Yolcusuna Hikayeler - Selçuk Alkan Bilgeler, hayatın özge rehberleridir. Onlar yaşadıklarından,...
   Devamı...
  • 'İblis'

   Yazar : Hubert Selby Jr.

   Tür : Öykü


   İblis - Hubert Selby Jr. Kahramanımızın adı Harry, Harry White. Arkadaşları ona “Âşık Harry” derdi. Çünkü o kadınları...
   Devamı...
  • 'Osman'ın Çınarı 2'

   Yazar : .

   Tür : Öykü


   İlköğretim öğrencileri için sade ve akıcı bir dille kaleme alınan kitapta; "Sarı Gelin, Alpaslan ve Malazgirt, Bitlis''te...
   Devamı...
  • 'Teklifinizle İlgilenmiyorum'

   Yazar : Başar Başarır

   Tür : Öykü


   Öykücülüğümüzün “ele avuca sığmaz” kalemi Başar Başarır, Can Yayınları’nda. Başarır, cümlesi açık, kalemi tutuksuz yazarlardan; Türkçeyi gündelik dilin tüm alanlarına uzanacak, tüm renkleri kapsayacak biçimde kullanıyor.
   Devamı...

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963