scorecardresearch.com Suskunun Gölgesinde ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Suskunun Gölgesinde

Suskunun Gölgesinde

Yazar : Suzan Samancı

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Suzan Samancı öykülerinde atmosfer yaratmada çevre ve mekan kullanımında o kadar başarılıdır ki yazdıkları kurgu olmasına rağmen okurda bir gerçeklik duygusu yaratır. Ve bu duygu o kadar güçlüdür ki yakılan evler boşaltılan köyler sokak ortasında infazlar karşısında adeta taraf olmanızı da zorunlu kılar.
Samancı korku şiddet kuşku işkence gibi insanlık dışı eylemler ile savaş gerilla terör itirafçı Newroz gibi kavramları haber bültenlerinin griliğinden sıyırıp edebiyatın yeşiline sararak bir nevi o “olağanüstü hal”lerin vicdanı oluyor. Küçük dünyaların sıradan insanların hikayeleri bunlar büyük bir yoksunluk ve acıyla yoğrulmuş hep uzakta kalmış…

SUZAN SAMANCI 20 Eylül 1962de Diyarbakırda doğdu. Eriyip Gidiyor Gece 1991 Edebiyat Gazetesi Yay. Reçine Kokuyordu Hêlin 1993 Can Yay. Kıraç Dağlar Kar Tuttu 1996 Can Yay. 1997 Orhan Kemal Öykü Ödülü ikinciliği adlı öykü kitaplarından sonra Korkunun Irmağında adlı romanı 2004 Metis Yay. ve Halepçeden Gelen Sevgili roman 2010 Sel yayınlandı.
Reçine Kokuyordu Hêlin Almanca Flamanca İspanyolca İtalyanca ve İsveçceye Kıraç Dağlar Kar Tuttu ise Almancaya çevrildi. Perili Kent adlı adlı öyküsü Almanyanın Sesi Radyosunun açmış olduğu yarışmada 831 eser arasından ilk yirmi beşe girmiş Almanca ve Türkçe antolojide yer almıştır. Reçine Kokuyordu Hêlin Bajarê Mırınê Ölüm Kenti Avesta Yay. adıyla Suskunun Gölgesinde ise Siya Bêdengiyê Aram Yay. adıyla Kürtçe yayımlandı. Çok sayıda öyküsü İngilizce İspanyolca Fransızca Almanca Arapça ve Soraniceye çevrildi. 1995 yılında bu yana Demokrasi Gündem Özgür Politika ve Taraf gazetelerinde düzenli olarak köşe yazarlığı yaptı.
Yazarın tüm kitapları Sel Yayıncılık tarafından yayımlanacaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963