scorecardresearch.com Şuşa'ya Sis Çöktü ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şuşa'ya Sis Çöktü

Şuşa'ya Sis Çöktü

Yazar : Elçin Efendiyef

Sayfa Sayısı : 176

Yayınevi : EVEREST YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Cavanşir, genç kızların peşinde koştuğu, bir yağız delikanlı; kendini ağırdan satıyor, kızlarla dalga geçiyor; telefonları kısa kesiyor, ama sakladığı bir acemiliği var. Bir gün arkadaşıyla birlikte büyüklenerek Şuşa nın gezi parkına gezerken, otuzlu yaşlarında, güzel, alımlı bir kadına rastlıyor ve nutku tutuluyor. Yanına varacak cesareti toplasa bile, ancak "Affedersiniz," diyebiliyor. "Büyük Tiyatro nerede?.." Medine birçok şey anlatıyor ona; Şuşa nın havasının Nice le, Davos la, İsviçre yle karşılaştırılamayacak kadar daha "latif" olduğunu, Şuşa nın havasındaki temizliğin ve saflığın insanın içindeki duygular kadar değişmez bir öz taşıdığını, burada sevginin arınıp ölümsüzleştiğini. Medine bunları anlatıyor ve sonra Cavanşir i güzelliğe çağırıyor. Her gün ona rastlamak isteyen ve birkaç kelime konuşmak için olmadık bahaneler uyduran Dürdane ye çalım satarken, birdenbire eli ayağına dolaşan bu kibirli delikanlı ne yapsın şimdi?... Yapıtları Batı da ve Balkan ülkelerinde de çevrilen ve "Her uzaklık, kendi yakınlığını içinde taşır," diyen Elçin, bir bakıma mesafeler yazarı, Bir yandan bir karakterine "Yalnızlıktan korkuyorum, her gün bana gelmelisin, sensiz geçen bir günüm olmamalı," dedirtirken, diğer yandan insanlar arasındaki, insan ile tuttuğu iş arasındaki, bir kuşak ile öbür kuşak arasındaki, kadın ile erkek arasındaki, en önemlisi de toplumsal statüler arasındaki mesafelerin açılış kapanışlarına eğiliyor bütün öykülerinde. (Arka Kapak) Bir şehir düşleyin... O şehir ki üstüne bir sis çökmüş olsun. Sonra da gönlüne bin bir kuşkunun gölgesi... Sisin ruhlara mı, yoksa şehre mi düştüğünü anlayamayacaksınız önce. Artık şehrin ışıkları buz denizinin ötesinden geliyor gibi... İşte o an bir duygu alır içinizi ve her şeyden vazgeçmeniz gerekir; çünkü her kopuşun bir başlangıç olduğunu öğrenmişsinizdir siz de. Geçersiniz; tutkularınızdan, umutlarınızdan, kendine kurduğunuz sırça saraylardan bile. O an mısralar yükselir şehrin ufuklarından : Sesim yetmiyor benim / ne yakına, ne uzaklara / anımsa beni / uçurumda yüksek bir sis gibi sar beni. Çağdaş Azerbaycan Edebiyat ının yalnızca bir yazarı değil; aynı zamanda önemli bir eleştirmeni Elçin. Edebiyat doktoru ünvanını bir kenara koyun; onun dil in katmanlarında ustalıkla gezinen bir uslupçu olduğu kuşku götürmez bir gerçek. Elbette onun dilbilimci yanı bir artı olarak ekleniyor yazdıklarının hanesine. Yapıtları Balkan dillerinden tutun, batı dillerine kadar birçok dile çevrilen Elçin, yazdığı roman, öykü ve senaryolarının yanında halk hikayelerinin zenginliklerini taşımış tüm metinlerine. Zaman zaman savaşlardan arta kalan enkazı da kazmış ve orada gizli olan şiddeti, insan zihninde açtığı yaraları, kitaplarında kalıcı kılmış. Herhangi bir sıfatı olmayan sıradan insanların psikolojilerini lirik bir dille resmeden Elçin, Anar la birlikte Azerbaycan hikayeciliğinin en önemli isimlerinde
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963