scorecardresearch.com Sükut Ayyuka Çıkar ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sükut Ayyuka Çıkar

Sükut Ayyuka Çıkar

Yazar : YÜCEL BALKU

Sayfa Sayısı : 552

Yayınevi : CAN YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“İki yanı ağaçlıklı bir yolda yürümeye başlar gibi başladım yazmaya; hepsi çıkmaz bir sokağın insanın yüzüne çarpan imkânsızlığında aniden eksik ve yarım kaldı. Bir kere durunca yeniden başlamak zulüm oldu. Kafamda evirip çevirdiğim yüzlerce sondan hiçbirini yakıştıramadım bu öykülere. Yakıştırdıklarım olur gibi olduysa da, oturup yazacak basiretim olmadığından bir kenara ittim. Öylece kalakaldılar. Eksik ve düşman.”
Yücel Balku, bizi kâh Kaf Dağı’nın ardında, kâh yanı başımızda farkına varmadığımız dünyalara, kâh Bursa’nın ufak tefek yollarına götürüyor. Dokunduğu şehrin –kentin değil– insanlarını, olağanüstü olaylarla, olağanüstü kişilerle bezeyerek gerçekleri de arkasına alıp oluşturduğu kurmaca dünyasını gözler önüne seriyor. Zengin, rengârenk bir Türkçeyle... Hep genç kalacak bir öykücünün izinden gizemli dünyaların sokaklarında gezinmek için bir davet Sükût Ayyuka Çıkar...‘Aileden Biri’ isimli öyküsüne şöyle başlıyordu Balku; “Yaşarken çok arzu ederdim öldüğüm günün gecesini görebilmeyi.” Genç yaşta yitirdiğimiz Yücel Balku; hem kendi külliyatını, hem de Türk edebiyatında önemli bir damarı yarıda bırakmıştı aslında. Öldüğü günün gecesini gördü mü bunu bilmemiz zor, ancak kendisinin de güvertesinde durduğu, Hayalet Gemi tayfalarından Murat Gülsoy’un yayına hazırladığı, Sükût Ayyuka Çıkar’ı görebilmesini isterdi tüm edebiyat severler. Balku bundan 8 yıl önce aramızdan ayrıldı. Geride bıraktığı yazıları, denemeleri, öyküleri, onunla yapılan ve onun yaptığı söyleşiler, mektupları, şiirler bir araya geliyor bu kitapta. Onun için tam bir türle sınırlamak yanlış olurdu. Kızlarına Mektup ile başlayan kitap, hayattayken yayınladığı Sükût Ayyuka Çıkar ile devam ediyor, daha sonra öldükten sonra yayınlanmış veya hiç yayınlanmamış öyküler, denemelerle devam ediyor. Kitabın sonunda ise kızı, Şeyda Gönül Balku’nun cevap mektubu var! “Taş” şiirinde “sıkletim senden ibaret” dediği gibi, yaratmaya devam edebilseydi Türk edebiyatındaki sıkletini daha iyi hissedecektik. Yazar Ayşe Sarısayın, babası Behçet Necatigil’i anlattığı kitabına “Çok Şey Yarım Hâlâ” adını vermişti. Yücel Balku’nun kitabını okuduktan sonra söylenecek tek şey bu oluyor aslında. Tamamlamak için okumak gerek.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963