scorecardresearch.com Sonsuz Unutuş ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sonsuz Unutuş

Sonsuz Unutuş

Yazar : Kadir Aydemir

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : YİTİK ÜLKE YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Yitik Ülke’nin, 80’ler ve 90’lar Kitabı’nın Yaratıcısından Edebiyat Ziyafeti

“Sonsuz Unutuş”, kurulduğu 2000 yılından beri binlerce okura sesini duyuran Yitik Ülke’nin yaratıcısı Kadir Aydemir’in “Aşksız Gölgeler” adlı kitabından sonra yayımlanan ikinci öykü kitabı... Rüyayla gerçeğin, uykuyla uyanışın, yalnızlıkla aşkın birbirine karıştığı büyülü, fantastik kısa öyküler… Şiirin gücüyle kaleme alınmış düşsel yolculuklar, kaçış ve karşılaşmalar… Edebiyatı özleyenler için bir bilet, sadece gidiş…
Bir çiçek gibi hissediyorum kendimi. Kopmuş yeşil bir çiçek. Düştüğüm yerde kök salabilirim belki ama bir daha asla açmayacağım. Bunu biliyorum. Birazdan bavulumu sessizce toplayıp parmak uçlarımda yürüyerek odanın ağır kapısını çekeceğim. Ya da burada, bu sıcak yorgan altında onun zehriyle biraz daha kıvranabilirim. Her öpüşünde biraz daha akıttı o zehri içime. Her sözcüğüyle ben adeta o heykelle yer değiştirdim. O, kendisine sunulan özgürlüğü doyasıya yaşıyor her bedende, her gülüşte. Ben… neden toparlayamıyorum bilmiyorum… Çelişkiler… Korkular… Bir erkek ne kadar çaresiz duruma düşebiliyormuş meğer. Aşk bunu yapıyor.



Kısa öykü ile “minimal öykü” farklı şeylerdir. İkisi de birbirinden zordur elbette. Minimal öykü denince, Türk edebiyatında Ferit Edgü gelir ilk önce okurun aklına. Onunla başlamıştır zaten her şey, devamı sonra gelir… Kadir Aydemir, ‘Sonsuz Unutuş’ isimli öykü kitabında ustadan el almış adeta. Kısacık, birkaç cümlelik öyküler. Şiir diyenler de çıkacaktır. Mensur şiirler gibi kendi içinde kafiyeli. Kimsenin itirazı olmaz. Bir ‘an’ın anlatıldığı, bir ayrılığın, yorgunluğun, hastalığın, beklemenin bir an’ının küçümen öyküleri. Seri iğne batışları belki de, acısız gibi görünen, küçücük kanatan. Şiir aza indirgemekse, minimal öykü aza indirgeme yolunun en önemli virajıdır. Kadir Aydemir ‘Sonsuz Unutuş’taki öykülerinde bu virajı rahatlıkla dönüyor. Düşlerin gerçeklerle iç içe geçtiği ve hepsinin bir unutuşa terk edildiği anların hikâyeleri. Kitabın ikinci bölümü “ayrılıklar”da ise alıştığımız kısa öyküler yer alıyor. Hepsi bir ayrılık durumuna dair öyküler. Terk edenlerin, terk edilenlerin, ayrılanların, gidenlerin ve hepsinin unutulmasına veya hiçbirinin unutulmamasına dair öyküler. Öyle gözü yaşlı metinler değil ama kesinlikle. Aydemir, minimal öyküler toplamı ikinci öykü kitabında, zor bir işin büyük oranda üstesinden geliyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'Yaşam Dediğin'

  Yazar : Cahit Çelikel

  Tür : Öykü


  Yaşam Dediğin - Muharrem Faruk Bulut Yaşam Dediğin adı gibi hayatın içinden öykülerin bir araya geldiği, okuduğunuzda...
  Devamı...
 • 'Memur Kedisi'

  Yazar : Atiye Güner Tümüklü

  Tür : Öykü


  Memur Kedisi - Atiye Güner Tümüklü İlköğretim yıllarındaki çocuklara hitaben yazılmış ancak büyüklerin de keyifle...
  Devamı...
 • 'Güneş Vurgunu'

  Yazar : Cahit Çelikel

  Tür : Öykü


  Güneş Vurgunu - Muharrem Faruk Bulut Güneş Vurgunu yazar M. Faruk Bulutun ikinci hikâye kitabı. Kitaba ismini de...
  Devamı...
 • 'Nizamülmülk’ün Öldürülüşü'

  Yazar : Ahmet Yıldız

  Tür : Öykü


  Nizamülmülk’ün Öldürülüşü - Ahmet Yıldız Her kitabında şaşırtıcı konuları işleyen Ahmet Yıldız, uzun bir aradan...
  Devamı...
 • 'Çaresizlik Kuyusu'

  Yazar : Lydia Millet

  Tür : Öykü


  2010 Pulitzer Edebiyat Ödülü Adayı bu kitapta on öykü bulunuyor. Hepsinin ortak noktası ise insanlar ve hayvanlar.
  Devamı...
 • 'İstanbul Hikâyeleri'

  Yazar : Metin Önal Mengüşoğlu

  Tür : Öykü


  İstanbul Hikâyeleri - Metin Önal Mengüşoğlu “Kitap, sinema, tiyatro, namaz, Yılmaz Güney, bunları terk edemeyiz,...
  Devamı...
 • 'Sessiz Harfler'

  Yazar : Cemal Şakar

  Tür : Öykü


  Sessiz Harfler - Cemal Şakar Sessiz Harfler, Harf İnkılabının, diğer bir deyişle bir gecede sessizleşen harflerin...
  Devamı...
 • 'Gölgeli Konak'

  Yazar : Kakuzo Okakura

  Tür : Öykü


  Gölgeli Konak - Kakuzo Okakura Savrulmaların, hayal kırıklıklarının, yarım bırakılmış aşkların anlatıldığı buruk,...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963