scorecardresearch.com Şişedeki Mektup ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Şişedeki Mektup

Şişedeki Mektup

Yazar : Thomas Montasser

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : TİMAŞ YAYINEVİ

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Birbirlerine çok yakın birkaç ada... Bu adalarda yaşayan huysuz ve geçimsiz insanlar... Tüm bu geçimsizliğin sebebini merak eden küçük bir çocuk: Peer

Bu kitapla çocuklar, Peer''in küçük bir adadaki deniz fenerinde geçen günlerine ve şişe postacılığı yapma hayaline tanıklık ederken insanlar arası iletişimin önemini kavrayıp arkadaşlık ve umut gibi kavramlar üzerinde düşünmeye başlayacaklar.

İlköğretim birinci kademe öğrencileri için hazırlanan bu romanda, asıl kahramanlığın birilerini umursamak ve umut etmekten vazgeçmemek olduğunu göreceksiniz.Bir zamanlar, kuzeyde, büyük bir balıkçı adası varmış ve bu adadaki herkes balıkçılıkla geçinip mutlu mesut yaşarlarmış. Adanın erkekleri balığa beraber çıkar, herkes kendi tuttuğu balıktan geçimini sağlarmış. Birgün bir balıkçı kocaman bir balık tutmuş ve bir hafta balığa çıkmak ihtiyacı duymamış. Onun balığa çıkmadığı ve diğer bütün erkekler balıktayken büyük bir fırtına kopmuş ve kimse geri dönememiş! O günden sonra adada kimse mutlu olmamış. Daha sonra günlerce süren bir fırtına daha olmuş ve büyük ada, küçük küçük 7 adaya ayrılmış! Peer bu 7 adadan birinde, deniz fenerinde, huysuz büyükbabası, babası ve annesi ile beraber yaşayan ve hiç de onlar gibi huysuz olmayan bir çocukmuş. Biriktirdiği şişelerle bir şişe postacısı olmak istiyormuş. Yanlış duymadınız, şu mahsur kalınan adalardan yardım çağrısı için küçük bir notla gönderilen şişelerden söz ediyorum. Bütün adaları dolaşıp, insanlara şişe postasını tanıtmış ama kimse ona yüz vermemiş. Daha sonra rastgele kendisi herkese mektup gönderdiyse de, kimse cevap göndermemiş! Ta ki, son çıkan büyük ve korkunç fırtınaya kadar! Peki neler olmuş ve bu 7 adayla Peer’in ilişkisi ne? Cevabı, hayallerinin peşinden koşan Peer’in hikâyesinin anlatıldığı Şişedeki Mektup’ta.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963