scorecardresearch.com Sesler Nereden Geliyor? ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sesler Nereden Geliyor?

Sesler Nereden Geliyor?

Yazar : Hakan Ergül

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : TURKUVAZ YAYINCILIK

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Daha önce Krizanteme Adanmış adlı öykü kitabıyla sesini duyuran Hakan Ergül, uzun bir aradan sonra yeni öyküleriyle çıkıyor karşımıza. Sesler Nereden Geliyor? usta işi bir anlatımla insan manzaraları sunuyor. Kiminde uzak bir coğrafyanın gizemli köşelerinde, kiminde insan ruhunun iskandilsiz derinliklerinde gezinen anlatıcının şaşırtıcı gözlem gücü, sıra dışı metaforlarla zenginleşiyor; Hakan Ergül, çok katmanlı, çok etkili anlatımıyla, sade ama vurucu diliyle öykücülüğümüze taze bir soluk getiriyor, öykü evreninde farklı bir yerde durduğunu belli ediyor.

“Otelin karşısında bekledikçe, kentin sinemaları açılıyor birer ikişer. Sana benzeyen kadınlar, beni andıran adamları hadileye hadileye tıkıyor salonlara. Çift kanatlı kapılar kapanıp, makinist filtresiz cıgarasını tüttürünce, büyülü fener salonun tozuyla valse duruyor. Ve biri beliriyor perdenin sol köşesinde, bir adam. Kamera yakın çekimde, adamın sırtı seyirciye dönük. Gece. Yağmur. Bir otel var karede, adamın ve bizim tam karşımızda, kırmızı mor neonlarla “Otel Zincifre.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963