scorecardresearch.com Salı Sabaha Karşı ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Salı Sabaha Karşı

Salı Sabaha Karşı

Yazar : Güray Öz

Sayfa Sayısı : 243

Yayınevi : GÜNİZİ YAYINCILIK

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Güray Öz ''Giriş'' bölümünde yapıtını sunarken diyor ki: "Bu kitaptaki yazılar Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı. Bir tür savaş güncesidir. Afganistan''la başlıyor, bir salı günü sabaha karşı Irak işgaliyle sürüyor." İlk bakışta okur görecektir ki kitap, zaman bakımından da mekân bakımından da bu çerçeveye sığacak bir içerikte değil... Gazetelerde -hele Cumhuriyet''te- yayımlanan yazıların tümünün ''gazete yazısı'' denilen türden olmadığını okurlar bilirler. Bu savın gerçekliğine çarpıcı bir örnek, kitaptaki 20''nci sayfanın son satırında rastlanan üç sözcükte görülebilir: "Kaba, nobran, hodkâm." Dilimizin unutulmaya yüz tutan bu güzelim sözcüklerinin Öz''ün anlatımında yer alması neyi düşündürüyor?... Yazarın gazeteciliği aşan kaleminden çıkan yazıların, siyasal yüzeysellğin tadına erişmiş olduğu "günlük" gibi görünen her konuda seziliyor. Ve umut kitabın neresinde?.. İçeriğinde... Tarihin çok eski dönemlerinden bu yana insan yenile yenile insanlaşmış, uygarlık nice yenilgilerin toplamını aşan yengiler üstüne kurulmuştur... Güray Öz''ün kitabı yenilgilerin üstüne kurulacak yenginin umudunu da okuyana duyumsatıyor... En içten özelliği de bu... - İlhan Selçuk

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963