scorecardresearch.com RUMELİDEN ESEN YEL ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
RUMELİDEN ESEN YEL

RUMELİDEN ESEN YEL

Yazar : Osman Tunaboylu

Sayfa Sayısı : 275

Yayınevi : ÜMİT YAYINCILIK

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Doksanüç Harbinden bu yana Rumeliden esen deli bir rüzgar, milyonlarca Balkan Türkünü evlerinden, yerlerinden edip saçıp savuruyor. Rumeliden Esen Yel, bu rüzgara kapılan Hanife ile Ahmetin öyküsü. Ama bu öykü sadece Dobrucada doğup büyüyen, kaderleri İkinci Dünya Harbinin başında kesişip evlenen; Dobrucanın savaşın daha başında el değiştirmesi üzerine bir gün kendilerini apansız Bulgaryalı buluveren, Bulgar faşizminin dehşetini, ardından Alman ve Rus işgalini yaşayan, savaş bitti, kurtulduk derken komünizmin pençesine düşüverince, ömür boyu onların hasretiyle yanmak pahasına bütün yakınlarını, bütün sevdiklerini ve her şeylerini bırakıp çocuklarının geleceği için bir başlarına göç yoluna düşen gencecik iki insanın oradan oraya savrula savrula ta Almanyaya kadar uzanan çileli yolculuklarının öyküsü değil; Rumeliden Esen Yel, onların öyküsü olmasının yanı sıra, bir devrin ve özellikle İkinci Dünya Harbi sonrası Türkiyesinin öyküsüdür.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963