scorecardresearch.com Peruk Gibi Hüzünlü ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Peruk Gibi Hüzünlü

Peruk Gibi Hüzünlü

Yazar : Yalçın Tosun

Sayfa Sayısı : 116

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dostluk, arkadaşlık, sevgi, tutku, bağlılık ve keder... Bu duygular arasında mekik dokuyan, gönül kırıklıklarını ustalıklı bir sevecenlikle onarmaya çalışan bir kitap, Peruk Gibi Hüzünlü.
İlk öykü kitabı Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler ile adını duyuran Yalçın Tosun, kısa sürede ikinci baskısı yapılan bu kitabıyla 2011 Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’ne de layık görülmüştü.
Öyküleri, edebiyat yazıları ve röportajları Adam Öykü, Notos, kitap-lık, Roll ve Radikal Kitap dergilerinde yayımlanan Yalçın Tosun’un kitaba adını veren “Peruk Gibi Hüzünlü” adlı şiiri Mabel Matiz tarafından bestelenmiş ve sanatçının aynı adlı albümünde yer almıştıKusursuz bir banka soygunu gibidir öykü. Günlerce, kimi zaman aylarca hazırlık yapılması gerekir. Kameralar, güvenlik, kasanın yeri, çalışan sayısı, olası müşteri sayısı ve daha birçok detay planlanır. Günlerce yapılan hazırlık, birkaç dakikalık bir eylem içindir ve en ufak bir hataya bile yer yoktur. Yoksa her şey üstünüze devrilir. Yalçın Tosun’un öyküleri tam da böyle, kusursuz planlanmış bir banka soygunu gibi. Bir ergense kahramanı; yaşanmamış tecrübeler de çekilen çileler de bir aradadır. Bir şehrin kadınlarıysa anlattığı, o şehrin de söz hakkı vardır. Belki de ondandır, hayvanat bahçesindeki şempanze Muzaffer’in ölümünün Ali’yi bu kadar etkilemesi. Zehra’nın, Zöhre’nin, Zeren’in hissettiklerinde İstanbul’un etkisi bu yüzden bu kadar ön plandadır. Kendinden yaşça büyük bir kadınla birlikte olmasında tek engelin, kadının evindeki ihtiyar hantal köpek, olması genç bir erkek için kıskanılacak tek unsurdur hattâ… Yalçın Tosun ikinci öykü kitabı ‘Peruk Gibi Hüzünlü’de ismiyle müsemma, hiç beklemediğiniz bir yerden hüzün çarpıveriyor suratınıza. Gerek tokat gibi, gerek serin bir rüzgâr gibi. Son nefesini veren fukara bir kadın da, artık “güneye inmek isteyen” de en ince ayrıntısına kadar, tüm çıhplaklığıyla karşınızda. Çıplaklığı bedensel anladıysanız, ekleyelim; cinsellik de bir o kadar kıvamında!

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963