scorecardresearch.com Pencereler ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pencereler

Pencereler

Yazar : Hamdi Özyurt

Sayfa Sayısı : 140

Yayınevi : NOKTA YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Mahallenin en şirin evi sizinkiydi. Önünde akasya ağacı, kadife çiçekleri; önünde pazar kurulurdu çarşamba günleri. Baban çarşının en geveze berberiydi, baban erkek güzeliydi. Annen senden cilveliydi, soyun güzeldi senin. Ağabeyin hep askerden kaçardı. Başka bir iş gelmezdi elinden, çok güzel askerden kaçardı. Kardeşine misket verirdim peşimizi bırakırdı.
Günahtan başka sığınağımız yoktu bizim. Bağnazlar şehrinin çocuk sevgilileriydik... Aşk yurdumuz işgali altındaydı namus bekçilerinin. Ne zaman bir kuytuda avucuma beyaz bir güvercin gibi sokulsa elin, sanki iki çeşmeymiş de ağzımda memelerin, birinden bal akar, birinden süt. Tarumar olurdu sevinçten hücrelerim, kimyam altüst...
Kitapları göğsüne bastırarak okuldan dönüşün vardı senin. Sanki çay demlerdin üzerinde gençlik ateşimin. Sen beni her görüşte terlerdin. Sevinsen, heyecanlansan, duygulansan terlerdin.Yaz-kış lavanta çiçeği kokardı terin. Sana laf atanlara bıçak çekerdim. Önce belalıyım diye beni terk ettin, sonra hemşire olmak için başka bir şehre gittin. İzini kaybettim. Senden sonraki sevgililerim hep sana benzeyenlerdi. Ben seni dam üstüne çul serer bir türkü gibi sevdim.
Yazar’ın Aldığı Ödülleri:
 • 1999, Alleben Dergisi Şiir Ödülü, mansiyon.
 • 2000, Samim Kocagöz Öykü Ödülü, birincilik.
 • 2001, Beşparmak Dergisi Şiir Ödülü, birincilik.
 • 2001, Sağlık Emekçileri Sendikası Şiir Yarışması, özdendirme ödülü.
 • 2002, Almanya''da Türkçe olarak yalınlanan aylık DEM Gazetesi''nin düzenlemiş olduğu şiir yarışmasında birincilik.
 • 2006, Hollanda''da Türkçe olarak yayınlanan aylık Platform Dergisi''nin düzenlemiş olduğu 3. Avrupa şiir yarışmasında birincilik.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963