scorecardresearch.com Pastoralya ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Pastoralya

Pastoralya

Yazar : George Saunders

Sayfa Sayısı : 193

Yayınevi : +1 KİTAP

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Pastoralya"da modern hayatın öğeleri eğilip bükülmüş, birbirine karıştırılmış, büyütülmüş, sonuçta ortaya modern Amerika''nın hafif çarpık bir versiyonu çıkmış. Örneğin, bir adam ve bir kadın mağara dönemlerini anlatan eğlence parkında çalışıyorlar, mağarada konuşmak kesinlikle yasak. Doğuştan kaybetmeye mahkum bir adam, "yulaf ezmesine pisleyen" insanlardan kurtulmak için cesaret bulmak üzerine kişisel yardım seminerine katılıyor. Genç bir adam, yeğenlerine ciddi bir mesaj ulaştırmak için mezardan çıkan teyzesinin parçalara ayrılmasını seyrediyor. Saunders''ın, nesnel bir natüralizm ile insanı kahkahadan kırıp geçiren mizah anlayışını tekinsiz biçimde birleştirerek yarattığı bu dünya hem çok özgün hem de insanı rahat bırakmayacak kadar tanıdık.
"Saunders hayret verici derecede ahenkli bir ses: Aynı anda hem zarif, hem karanlık, hem özgün, hem de komik. Anlattığı hikâyelerse şu yaşadığımız günleri atlatmak için tam da ihtiyacımız olan türden."
Thomas Pynchon
"Hem acı hem komik... Saunders''ın küçük alaycı dürtüşleri keskin, korkutucu ama aynı zamanda hüzünlü ve beklenmedik derecede dokunaklı."
Guardian
"Saunders''ın Heller-vari mizahı, tuhaf ve zarif bir başlangıç yapıyor, okuyucuyu aynı anda hem gözlerini yaşartan, acı veren hem de güldüren komik bir kartopuna tutuyor... Saunders Amerikan öykücülüğünün Pynchon, Keillor gibi ağır toplarını kendi tarafına çekti bile. Sırf çeşitlilik olsun diye, onlara katılmamak hoş olurdu ama ne yazık ki bu olanaksız. Bu adam dikkat çekici derecede iyi."
Evening Standard
"Okuduğum en komik kitaplardan biri... Jonathan Swift''e layık cömert bir öfkeyle, toplumun değişmez kavgalarında mağlup olanlara karşı Bob Dylan''ın gençliğindeki kadar yumuşak bir şefkatle yazılmış..."
Glasgow Herald

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963