scorecardresearch.com Muhayyelat ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Muhayyelat

Muhayyelat

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İlk defa 1852 yılında yayınlanan muhayyelat, yazılı Türk anlatısının ilk örneklerindendir. Yayınlandığı dönemde olağanüstü bir ilgiyle karşılanmıştır. Giritli Aziz Efendi''nin Berlin Büyükelçisi''yken Almanya''da yazdığı bu kitap; geleneğin modernize edilerek, sözlü kültürün yazılı kültüre başarılı bir şekilde aktarıldığını gösteren çok önemli bir yapıttır. Gerçekte yazar, Doğu edebiyatını Türk Edebiyatı''yla, geçmişi kendi çağıyla (Tanzimat dönemiyle) birleştirmiştir. Muhayyelat birbirinden bağımsız üç hayalden oluşur. Birinci hayal daha çok gerçeği aramakla geçer, macera, tutkulu bir yapı hakimdir. İkinci hayalde, iyice belirginleşen mistik bir dünya görüşü ve tasavvufî bir hava hakimdir. Üçüncü hayalde ise, aranılan gerçek bulunmuştur. İyi olanlar hak ettikleri mutluluğa kavuşmuş ve kötüler de cezalandırılmıştır. Eserde cinlerin, ifritlerin, dervişlerin ve olağanüstü güçlere sahip kişiliklerin de yer almış olması, zaten var olan gizemliliği daha da artırmıştır. Sürükleyici ve mistik bir yapısıyla okuyucuyu geçmişin (hayallerin) derinliklerinde yolculuğa çıkartan bir eser…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963