scorecardresearch.com Minare ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Minare

Minare

Yazar : Leila Aboulela

Sayfa Sayısı : 270

Yayınevi : MARKA YAYINLARI

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Batı dünyasında kendini arayan Müslüman bir kızın yalnız ve buruk öyküsü bu. Her şey ne kadar güzel başlamıştı oysa... Sudan''da imrenilecek bir hayata sahipti. Onu seven bir ailesi ve ona aşık bir genç adam vardı.
 • Ayrıcalıklı kulüplerde havuzlara girerek, Avrupa''da alışveriş tatillerine çıkarak ve hizmetçilerle dolu evinde şımartılarak geçen günler, siyasi bir darbeyle son buldu. Yıkılışı başlamıştı.
 • Şimdi genç kızın ne parası, ne eğitimi, ne de sığınacağı şefkatli kollar vardı.
 • Dibe vurmuşken, onu arındıracak, geleceğini değiştirecek ve sığınılacak yeni bir dünya keşfetti. Başını örtünce görünmez olmuştu Sudanlı kız. Hem tacizkar gözlerden kendini, nem de temizliğe gittiği evlerden geçmişini saklayabiliyordu. Bir gün artık yaşlandığını düşünürken, çalıştığı evleden birinde on dokuz yaşında bir delikanlı yeniden kalbini kıpırdattı. Ona sahip çıktı. Minare, batı ülkelerinde İslama farklı bakış açısıyla aklımızda pek çok soru uyandıracak ve belkide ülkemizde her daim güncel baş örtüsü meselesi''ne başka bir gözle bakmamızı sağlayacak.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963