scorecardresearch.com Lezzetli Öyküler ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Lezzetli Öyküler

Lezzetli Öyküler

Yazar : Selgin Gb

Sayfa Sayısı : 82

Yayınevi : CİNİUS YAYINLARI

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Öykülerin içine yedirilmiş birbirinden lezzetli yemek tarifleri.
Fırında sütlü patatesin ya da yoğurt çorbasının lezzetini anlamak için illa tadına bakmanız gerekmez, bunu biliyor muydunuz? Selgin GB, elinizde tuttuğunuz bu ufak öykü kitabının sayfalarından her şeyden çok damak zevkinize hitap ediyor. Bu öyküleri okurken mideniz bayram ediyor gibi hissedeceksiniz ama asıl beslenen ruhunuz olacak.

Bir yandan da sıradanlık bundan daha güzel olabilir mi diye soracaksınız kendinize. Çünkü yazar büyük erdemlerin peşinde değil. Derdi size bir şeyler öğretmek değil. Tersine gündelik hayatın içindeki sıradan insanların birbirlerine teğet geçen yaşamlarına ayna tutuyor. Yazar büyük kahramanlarla çıkmıyor karşımıza, ancak samimiyeti de bir an için bile elden bırakmıyor. Ve en kötü günlerin, en kötü insanların bile güzel bir sofra karşısında nasıl "iyileştiklerini" hatırlatıyor bize. Çünkü hangimiz tatlı bir irmik helvasına hayır diyebiliriz?Lezzetli Öyküler kitabında yer alan öykülere, standart birer hikâye demek yanlış olur. Yemek tarifi demek de haksızlık olacak. Çünkü gündelik bir olay ile başlayıp fark ettirmeden yemek tarifine dönen öyküler bunlar. Örneğin, cuma gecesi evde başbaşa film izleyecek bir çiftin, özellikle kadının geceye hazırlık sırasında anlatılan heyecanı, sandığınız gibi “ne giysem” değil, evdeki malzemeyle ne yapsam telaşıdır. Gece vardiyasında çile çeken bir taksi şoförünün asıl sıkıntısının çorbacılarda yoğurt çorbasının bulunmaması olduğunu görünce ne diyeceksiniz peki? Neler yok ki öykülerde -yoksa tariflerde mi demeliydik- fırında sütlü patates, gurbet aşı, yoğurt çorbası, fesleğenli pilaki, tarhana çorbası, irmik helvası, kabak kalye, mücver, menemen, havuçlu pilav, tavuklu erişte, dana şinitzel… Hepsi ağzınıza layık yemek tarifleriyle iç içe geçmiş, gündelik hayattan sahneleri içeren yalın öyküler. Part time çalışan bir kız öğrenci, kendini çocuklarına adamış okul arkadaşlarının yanında iç sesini dinleyen kariyer sahibi bir kadın, yetim torununu emekli aylığıyla büyütmeye çalışan ihtiyar teyze ve diğerleri, tanıdığımız insanlar aslında. Haliyle onların sıradan hayatlarındaki yemekler de, tutamlı, kaşıklı, göz kararlı ölçeklerle ve annemizin yemeği lezzetinde oluyor. Tarifi verilen yemeklerin tadının sindiği öyküler.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963