scorecardresearch.com Köpek Suratlı Maymun ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Köpek Suratlı Maymun

Köpek Suratlı Maymun

Yazar : Yaroslav Haşek

Sayfa Sayısı : 110

Yayınevi : Turkuvaz Yayıncılık

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kafka’nın çağdaşı, Çek edebiyatının mizahi yüzü, üretken kalemi Yaroslav Haşek’ten öyküler.. Sıradan insanın, sıra dışı hayvanların, Prag metropolünün, Doğu Avrupa kırsalının keskin bir zekâyla gözlemlenmiş, eğlenceli bir dille aktarılmış anekdotları.. Otoritenin bönlüğü ve bürokrasinin saçmalığı karşısında gülümseten tavırlarıyla yankesiciler, ayyaşlar, dolandırıcılar. Unutulmaz Aslan Asker Şvayk’ın yanına eklenebilecek pek çok küçük insan portresi, gündelik hayatın saçmalıklarını yüzümüze vurabiliyorlar. Ülkü Tamer’in enfes çevirisiyle..

Haşek büyük bir humour ustasıydı. İleride belki de Cervantes ve Rabelais’yle aynı düzeyde tutulacaktır.
Max Brod

Haşek’in anlatılarındaki neşe ve neredeyse küçümseye varan ironi, gerçekçiliğine ve kendi yaşamına yakından bağlıdır. Yaşam biçimi yazılarına ve kendini ifade ediş biçimine malzeme sağlamıştır.
Jan CulikBİR USTANIN ÖYKÜLERİ

Aslan Asker Şvayk, bugün tüm dünyanın bildiği bir klasiktir. Yazılmış, savaş karşıtı en muhalif kitap. Ancak, Haşek’in insanı büyüleyen ironisi, mizahı sayesinde, belki de savaşta yer alan komutanlar bile keyif alarak okumuşlardır. “Köpek Suratlı Maymun” Haşek’in o büyüleyici ironisine öykülerinde tanık olmak için Merkez Kitaplar’dan yayınlandı. Daha ilk öykü olan, Köpek Suratlı Maymun ve Arkadaşım Hanuşka, Kitapseverler Arasında, Kandırış gibi devamında gelen bütün öykülerinde Çek edebiyatının bu kuvvetli kalemini okumanın keyfine varacaksınız. Ülkü Tamer’in başarılı çevirisiyle yayınlanan kitapta yer alan neşe ve neredeyse aşağılamaya varan ironi bizi gerçek dünyaya götürecek. Çizek’in, Hanuşka’nın, Yaroslva’ın, Şeyba’nın zavallılıklarını gözleriniz dolu fakat hafif bir tebessümle okuyacaksınız.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963