scorecardresearch.com Klasik Mitolojide Aşk Masalları ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Klasik Mitolojide Aşk Masalları

Klasik Mitolojide Aşk Masalları

Yazar : Derman Bayladı

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : BULUT YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Klasik mitologyanin konu genisligi ve kapsami göz önüne alindiginda, bu efsaneler bütünlügü içinde sevda öykülerinin hatiri sayilir bir yer tuttugunu söylemek kolay degildir. Dogrudan dogruya iki sevgilinin adiyla taninan sevda öykülerinin sayisi, iki elin parmaklariyla sayilabilecek denli azdir: Leandros ile Hero, Eros ile Psykhe, Orpheus ile Eurydike, Endymion ile Selene, Keyks ile alkyone, Philemon ile Baukis, Pyramos ile Thisbe gibi... Iki kisilik sevda öykülerinin en güzel ve yetkin örneklerini Latin ozan Ovidius''un verdigini söyleyebiliriz. Pyramos ile Thisbe, Keyks ile Alkyone, Philemon ile Baukis''in öyküleri vb. bu ozan tarafindan alabildigine bir lirizm ve duygusallikla siirrsel bir biçimde anlatilmislardir. Kitapta sunulan öykülerin çogu basli basina ve bagimsiz öyküler degil: Hektor ile Aphrodite, Odysseus ile Penelopeia öyküleri gibi. Ilyada''yi okudugumuzda Hektor ile Andromakhe''nin biribirlerine büyük bir sevgi bagiyla bagli bir çift olusturduklarini görebiliyoruz. Odysseus ile Penelopeia''nin biribirlerine bagliliklarinin derecesini anlayabilmek için de Odysseia''nin tamamini okumak gerekir. Biz Odysseia adli yapitin hemen hemen tümüne yayilmis sevgi ve baglilik anlatimlarini, tek bir sevda öyküsü biçiminde sunmaya çalismis bulunuyoruz kitabimizda. Öteki öykülerin bir çogunda da ayni çabayi gösterdigimizi söyleyebiliriz.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963