scorecardresearch.com Kesik Başın İntikamı ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kesik Başın İntikamı

Kesik Başın İntikamı

Yayınevi : TİMAŞ YAYINEVİ

Tür : Öykü

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kesikbaş, Hazret-i Ali’nin huzurunda. Hz. Ali, bir savaştan yeni dönmüştü. Özlediği oğullarını bağrına basıp onlarla konuştuğu sırada, yakın arkadaşlarından Safvan birdenbire yanına girerek heyecanlı bir sesle “Ey Merd-i Meydan” dedi, “Kapıda garip bir misafirin var, seninle görüşmek ister.”Hz. Ali, “Söyle buyursun” dedi arkadaşına.
Hz. Ali, daha sözünü bitirmemişti ki, karşısında hüngür hüngür ağlayan bir kesik baş gördü. Hayalet gördüğünü zannederek gözlerini ovuşturdu. Evet, bu hayal değil bir gerçekti. İşte, tam karşısında, kesik bir baş duruyordu. Üstelik, beyaz sakallı, nurani yüzlüydü.
Hz. Ali, Kesikbaş’ yaklaştı. O sıra Kesikbaş, “Ey kahramanlar kahramanı” diyerek beyitleri sıralamaya başladı:
Duruşurdum dünü gün Allah ile
Allah adı her daim benim ile
Elli bir kez dahi varmışım hacca
Çok tımar eylemişim yalın aba
Kah yürürdüm yeryüzünde at ile
Kah çıkardım göğe mucizat ile
Kah girerdim Ademin suretine
Kah varırdım meleklerin cennetine
İsmi azam duasını bilirdim
İsa ile ben niyaz ederdim
Zerrin kalesi idi şehrim benim
Şeyh Abdullah idi ismim
Bir hub oğlum, bir hatunum var idi
İkisi de, ah dost, bana yar idi
Oğlum ile gövdemi bir dev yedi
Zalim bize merhamet eylemedi
Acaba Kesikbaş’ın Hz. Ali’den isteği ne idi? Öykünün geri kalın kısmını Cenk Öyküleri, Kesik Başın İntikamı’ndan okuyabilirsiniz!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963