scorecardresearch.com Kendi Evine Varamamak ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kendi Evine Varamamak

Kendi Evine Varamamak

Yazar : Demir Özlü

Sayfa Sayısı : 93

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Geceyarısına doğru odama döndüğümde, yere, döşemenin üzerindeki halıya uzanarak yazmıyorsam, mutlaka o geniş, kiremit rengi masanın üzerinde yazıyordum: Gençlik yazıları... Korkulu düşler, kişinin derinden tatmadığı tensel aşkın verdiği ürperti imgeleri... Anadolu kasabalarında dolaşırken çok uzak hayallerini gördüğüm gölgeli caddeleri, gri yüzlü yapılarıyla bazen sisler altında kalan, bazen de güneşin çıplak yüzüne, tepelerde ardarda sıralanmış evlerine vurduğu İstanbul’daydım artık. Bu gri kentte. Burada, başka bir yükseltide boş arsaların ortasına inşa edilmiş bir yerde. Rahat, sessiz bir zemin katta.”
Kendi Evine Varamamak değerlendirme, yorumlama, algılama biçimiyle özgün bir yazarın tanıklıklarından beslenerek öykülere yansıyan ve hiç bitmeyen bir iç yolculuk...
DEMİR ÖZLÜ- (İstanbul, 1935). Yazmaya Kabataş Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında başladı. Çok geçmeden 1950 Kuşağı olarak anılacak olan genç yazarlarla bir araya geldi ve ilk öyküleri, Yeni Ufuklar, Mavi, a dergilerinde görülmeye başladı. İlk öykü kitabı Bunaltı’yı 1958 yılında yayımladı.
İstanbul Hukuk Fakültesi’ndeki öğreniminden sonra, kısa bir süre bu Fakültede asistanlık yaptı. Dönemin siyasal olaylarına karıştı. 12 Eylül hükümet darbesinden sonra, uzun bir süre İsveç’te sürgünde yaşamak zorunda kaldı.
Soluma adlı kitabıyla 1964 Türk Dil Kurumu Öykü Ödülünü, Stockholm Öyküleri ile 1989 Sait Faik Öykü Armağanını aldı. Öyküleri, romanları çeşitli dillere çevrildi.
Başlıca kitapları: Boğuntulu Sokaklar, Öteki Günler Gibi Bir Gün, Aşk ve Poster, Bir Uzun Sonbahar, Bir Küçük Burjuvanın Gençlik Yılları, Bir Yaz Mevsimi Romansı, Bir Beyoğlu Düşü, Berlin’de Sanrı, Kanallar, İthaka’ya Yolculuk...Kendisiyle, Kanal Kentlerinde isimli güncesiyle ilgili yapılan röportajda Kendi Evine Varamamak’ın haberini veriyordu Demir Özlü. “1979’da Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldım ve on yıl geri dönemedim. Daha sonra zaman zaman ziyaret ettim, ancak geride bıraktığım, kaybettiğim İstanbul’a, evime bir daha ulaşamadım,” sözleriyle hem sürgünlüğün, hem değişen Türkiye’nin hem de arada kalmışlığın kendinde yarattığı hisleri aktarıyordu. Son kitabı Kendi Evine Varamamak, işte bu hislerin ağırlıkta olduğu düş öykülerinden meydana geliyor. “Bu hisler” çünkü, geçmişteki bir adresi arayan veya çocukluk hatıralarındaki evinin yıkılması karşısında boşluğa düşen bir anlatıcı var karşımızda. “Düş öyküleri” çünkü, gerçekle düşte olma halinin birbirine karıştığı, sanrıların kol gezdiği bir olaylar silsilesi karşılıyor bizi. Tam burada Özlü’ye bırakmak gerek sözü: “Çok kullanılmış bir deyimdir bu ‘öz-varlığını’ ya da ‘kendini bulmak’. Bir şey bulmuş değilim. Amacım o değil. İnsan eğreti dokunuşlarla yaşadığı, kendine büsbütün yabancı bir ülkede kendi varlığını nasıl bulabilir? O güne kadar görmediği bir sokağa rastlamaktan mutluluk duysa da. Düşlerimde kendi evimi arıyorum. Kendi evime varmak amacım. O ev artık yokluğa karışmış olsa da.”

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963