scorecardresearch.com Katil Orospular ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Katil Orospular

Katil Orospular

Yazar : Roberto Bolano

Sayfa Sayısı : 200

Yayınevi : METİS YAYINLARI

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Kadınlar katil orospulardır, Max, hasta bir ağaçtan ufku seyreden soğuktan donmuş maymunlardır, karanlıkta ağlayarak, hiçbir zaman söyleyemeyecekleri sözlerin peşinde, seni arayan prenseslerdir. Yaşamımızı yanlışlıklarla planlıyor ve yaşıyoruz” diyor bu kitaba adını veren öykünün başkişisi (Katil mi? Orospu mu? Yoksa hem katil hem de orospu mu?).
İspanyol dilinin vazgeçilmez seslerinden biri olarak kutsanmış bir yazarın göz kamaştırıcı öykülerinin derlemesi.İspanyol dilinin çağdaş edebiyat içinde yetiştirdiği büyük yeteneklerden birisi Roberto Bolano. Uluslararası ödüller aldığı Vahşi Hafiyeler’den biliyor Türk okurları Bolano’yu aslında. Dili kullanmasını bilen bir isim Bolano, öyle ki kaleme aldığı metinlerde kurmaca veya gerçek önemsemeden kitapla başbaşa kalıyorsunuz. Ne kadarı yazarın kendi hayatından, ne kadarı gerçek olaylardan ya da kurmaca önemsemeden okutuyor kendini. Katil Orospular, tam da böyle on üç öykünün bir araya geldiği bir kitap. Bir öyküde artık ıstıraba dönmüş bir yolculuk anlatılıyor, diğerinde ise biri genç biri ihtiyar iki insanın birbiriyle ilişkisi anlatılıyor. Bir bakıyorsunuz Barselona’da top koşturan Latin Amerikalı, İspanyol ve Afrikalı üç futbolcuyla beraber kara büyü ayinindesiniz ve başta eleştirilen üç futbolcu sayesinde bütün kupaların alındığına şahit oluyorsunuz. Bir bakıyorsunuz büyük ozan Neruda ile dans etmemek için sayılacak sebepleri sıralamış birbiri ardına, yahut uyuşturucu tüccarları ile pornocular arasında sıkışmış buluyorsunuz kendinizi. En sonunda ise büyük bir öykü tatminiyle kalkıyorsunuz kitabın başından. Tıpkı gerçek dünyadaki gibi, birbiriyle hiçbir alakası olmayan olayların birbiri ardına sıralandığı, Bolano’yu bilmeyenler için mükemmel bir başlangıç kitabı Katil Orospular.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963