scorecardresearch.com Kadın Öykülerinde İzmir ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kadın Öykülerinde İzmir

Kadın Öykülerinde İzmir

Yazar : Yasemin Yazıcı

Sayfa Sayısı : 180

Yayınevi : SEL YAYINCILIK

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kadın Öykülerinde İzmir de bu çokkültürlü coğrafyanın kadınlarının kaleminden çıkmış öykülerden oluşuyor. Toplam yirmi iki öykünün yer aldığı kitap, İzmir''in Türk edebiyatına hoş bir izdüşümü.

İnci Aral''dan Feyza Hepçilingirler''e, Jale Sancak''tan Mine Söğüt''e kadar farklı kuşaklardan kadınlar, gerek İzmir''de yaşadıkları zamandan onlara kalanları, gerek yollarının geçtiği bu şehirde tanık olduklarını yansıttılar öykülerinde.İzmir’i sadece Sezen Aksu’nun şarkılarından bilenlerden veya sevenlerdenseniz daha çok yolunuz var demektir. Osmanlı İmparatorluğu’ndan beri İstanbul dışındaki bütün toprakların taşra olarak adlandırılıp İzmir’in “hariç” tutulmasından haberiniz yoksa daha yolun başında bile değilsiniz demektir. Gâvur İzmir sözünü bilip ne anlama geldiğini bilmiyorsanız ve kimi siyasi partilerin İzmir’e neden bu kadar önem verdiklerini hâlâ bilmiyorsanız İzmir’i ilk defa duymuşsunuzdur. Daha Saat Kulesi’nden, İzmir Enternasyonel Fuarı’ndan bahsetedik, ki buna gerek de yok zaten. Sel yayınlarından daha önce yine kadın yazarların kaleminden okuduğumuz, Ankara, İstanbul ve Karadeniz öykülerinden sonra şimdi de İzmir’i yine kadın yazarların kaleminden okuyacağız. Feizan Gürel, İnci Aral, Gülseren Engin, Zeynep Avcı, Feyza Hepçilingirler, Lütfiye Aydın, Raşel Rakella Asal, Ferda İzbudak Akıncı, Şükran Yücel, Ayşe Kilimci, Gönül Çatalcalı, Hülya Soyşekerci, Yasemin Yazıcı, Jale Sancak, Selma Sancı, Birsen Ferahlı, Oya Uslu, Loren Edizel, Vicdan Efe, Emel Kayın, Mine Söğüt, Deniz Gezgin gibi ya İzmirli ya da yolu İzmir’den geçen 22 kadın yazar İzmir’i, İzmir’dekileri anlatmış. Artık İzmir’in havasından mıdır, suyundan mıdır bilinmez diğer kitaplardakilerin aksine izmir öykülerinin hepsine sirayet eden duygu ise “aşk” olmuş. Sanırım bu bile, özel bir ilgiyi hak eden bir özellik.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963