scorecardresearch.com İnce Çizgiler ve Tüm Öykü Kitapları Radikal Kitap'ta!
İnce Çizgiler

İnce Çizgiler

Yazar : Özlem Aytek

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : ARA KİTAP

Tür : Öykü

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Belki gökyüzündeki bir uslanın kalemi, belki yer altında bir ressamın ince fırçası, birdenbire bir çizik atar gözüne kestirdiği bir kişinin yaşamına. Bu kalem veya fırça darbesinin nereden ve neden geldiğini, kimi nasıl seçtiğini asla bilemeyiz Bilinmezden gelir, incecik dokunuşu heyecan verir, yaşatacağı sevinç ve acıları hissettirmeden çizik atacağı noktayı belirler, boylu boyunca ve ipincecik uzanır, keskinleşerek derinleşir ve o kişiyle birlikte birçoğunun yaşamını ortak noktadan keser ve yön verir.
O andan sonra hiçbir şey eskisi gibi değildir artık ve asla olmayacaktır. Kişi çok sonradan olanları anımsarken "Şu küçücük olay nasıl da yaşantımı değiştirdi!" der. Başka bir çizgi yaşamını değiştirene dek yaşamı hep böyle kalacak sanır. Oysa, çok yakın veya uzak zamanda, o usta her yasama yepyeni çizgiler atacaktır Yaşamın anlamı belki de bu ince çizgilerde gizlidir. Önem verilmeyen, birleştikçe devleşen o minicik olaylar belki de çekilecek çizginin haberini getirir. Belki de "Ah, bu gidiş hiç iyi değil. Başımıza gelecek var!" gibi sözler söyleyenler, bir önceki deneyimlerinden yaşamlarının yeniden değişeceğini hissedenlerdir

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963